W komunikacie MSZ Rosji ze spotkania pomiędzy Siergiejem Ławrowem a Anthony’m Blinkenem w Genewie napisano, że USA zostały uprzedzone o “najpoważniejszych konsekwencjach” niespełnienia rosyjskich propozycji odnośnie nowego porządku bezpieczeństwa w Europie.

Jak podawaliśmy, w piątek w Genewie odbyło się spotkanie szefów dyplomacji USA i Rosji Anthony’ego Blinkena i Siergieja Ławrowa. Tematem rozmów była sytuacja wokół Ukrainy i rosyjska propozycja ustanowienia nowego porządku bezpieczeństwa w Europie. W wypowiedziach dla mediów po spotkaniu żaden z dyplomatów nie informował o tym, że w trakcie rozmów padały kategoryczne deklaracje.

W komunikacie ze spotkania wydanym przez rosyjskie MSZ napisano jednak, że rosyjska delegacja zagroziła USA  “najpoważniejszymi konsekwencjami”.

“A. Blinken został wyraźnie poinformowany, że dalsze ignorowanie uzasadnionych obaw Federacji Rosyjskiej, związanych przede wszystkim z trwającym militarnym opanowywaniem przez Stany Zjednoczone i ich sojuszników z NATO terytorium Ukrainy w kontekście rozmieszczenia na dużą skalę sił i środków sojuszu w pobliżu naszych granic, będzie miało najpoważniejsze konsekwencje” – czytamy w komunikacie MSZ Rosji.

Jak dodano, konsekwencji tych będzie można uniknąć, jeśli Waszyngton “pozytywnie zareaguje” na rosyjskie propozycje nowego porządku bezpieczeństwa złożone w grudniu ub, roku. MSZ Rosji nadmieniło, że spodziewa się otrzymania w przyszłym tygodniu pisemnej odpowiedzi od Amerykanów w tej sprawie.

Rosyjskie MSZ potwierdziło, że “szczególną uwagę” podczas rozmów w Genewie poświęcono sytuacji na wschodzie Ukrainy. Moskwa podkreśliła potrzebę szybszego i pełnego wypełnienia przez Kijów porozumień mińskich, w tym “nawiązania bezpośredniego dialogu z władzami ŁRL i DRL”.

Z komunikatu wynika także, iż Ławrow i Blinken poruszyli temat perspektyw przywrócenia umowy dotyczącej irańskiego programu nuklearnego (JCPOA) oraz uzgodnili zintensyfikowanie prac eksperckich nad normalizacją funkcjonowania placówek dyplomatycznych obu krajów oraz “stabilizacją reżimu wizowego”.

Pierwsze dwustronne rozmowy delegacji amerykańskiej i rosyjskiej na temat rosyjskich propozycji nowych ram bezpieczeństwa w Europie Wschodniej odbyły się na początku stycznia w Genewie.  Wkrótce potem odbyło się spotkanie Rady NATO-Rosja. W czasie spotkań nie osiągnięto wstępnego porozumienia, a państwa zachodnie odrzuciły rosyjskie postulaty udzielenia gwarancji, iż NATO nie przyjmie kolejnych państw poradzieckich w swój skład, ani nie będzie na terytorium takich państw rozmieszczać swoich sił.

Kresy.pl / mid.ru

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka. USA stale grożą Rosji, wreszcie raz Rosja straszy USA. Stałe zbrojenie przez zachód postbanderowców musi wywołać reakcję Rosji. Szkoda, że Polska się do tego dokłada po niewłaściwej stronie.