Putin i Zełenski rozmawiali ze sobą po raz pierwszy

Prezydenci Ukrainy i Rosji przeprowadzili w czwartek telefoniczną rozmowę. Głowy obu państw rozmawiały ze sobą po raz pierwszy.

Obie strony wydały po rozmowie lakoniczne komunikaty, w których podano, że Władimir Putin i Wołodymyr Zełenski rozmawiali o zwolnieniu osób przetrzymywanych przez strony konfliktu w Donbasie oraz o możliwości przedłużenia kontaktów w formacie normandzkim. Według służby prasowej Kremla omawiano także kwestie uregulowania sytuacji na wschodzie Ukrainy.

Według strony ukraińskiej głównym tematem rozmowy było zwolnienie ukraińskich marynarzy zatrzymanych w listopadzie ubiegłego roku przez Rosjan w czasie incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej. Ukraina oraz instytucje europejskie uznają ich za jeńców wojennych. Rozmawiano także o uwolnieniu innych ukraińskich obywateli więzionych na terytorium Rosji.

Zdecydowano o kontynuowaniu rozmów o uwolnieniu jeńców na poziomie ekspertów. Według Kremla rozmowa odbyła się z inicjatywy strony ukraińskiej.

Przypomnijmy, że w trakcie kampanii wyborczej Wołodymyra Zełenskiego pytano, co powie Putinowi, gdy się z nim spotka. „No, w końcu zwróciliście nasze terytoria. Ile jeszcze jesteście gotowi zapłacić pieniędzy za to, że zabraliście nasze terytoria i pomagaliście ludziom, którzy uczestniczyli w eskalacji [konfliktu] w Donbasie i na Krymie?” – brzmiała odpowiedź przyszłego prezydenta Ukrainy.

Pod koniec czerwca br. ukraiński portal Europejska Prawda powołując się na swoje źródła pisał, że kraje zachodnie „dogadały” się z Rosją za plecami Ukrainy odnośnie powrotu rosyjskich deputowanych do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. W zamian Rosja miałaby zwolnić ukraińskich marynarzy, zwrócić zajęte ukraińskie kutry a także wpuścić na Krym misję monitoringową Rady Europy. Szczegóły tego planu miały zostać zaprezentowane Zełenskiemu podczas wizyt w Paryżu i Berlinie w formie „ultimatum”. Według informacji Europejskiej Prawdy Zełenski nie wyraził zgody na niemiecko-francuski plan, jednak postanowił jego spodziewany efekt w postaci zwolnienia marynarzy przedstawić jako swój sukces.

Kresy.pl / president.gov.ua / kremlin.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply