Prezydent na Skwerze Wołyńskim: zgoda Ukrainy na ekshumacje warunkiem upamiętnienia ludobójstwa na Wołyniu [+VIDEO]

Warunkiem upamiętnienia jest to, żeby strona ukraińska zgodziła się na przeprowadzenie ekshumacji, by można było oznaczyć groby, na które mogliby pojechać potomkowie ofiar – mówił dziś pod pomnikiem Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu prezydent Andrzej Duda.

W czwartek obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. 76 lat temu, w niedzielę 11 lipca 1943 roku, na Wołyniu rozpoczęła się masowa, skoordynowana akcja przeciwko ludności polskiej przeprowadzona przez OUN-UPA, podczas której zaatakowano 150 miejscowości.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, przed południem prezydent Andrzej Duda złożył wieniec pod pomnikiem Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu przy Skwerze Wołyńskim w Warszawie. Obecny był też m.in. prezydencki minister Wojciech Kolarski.

W rozmowie z dziennikarzami prezydent mówił, że dziś jak co roku składamy hołd ofiarom ludobójstwa na Wołyniu. Przypomniał, że rok temu uczynił to właśnie „tam, gdzie kiedyś były polskie wsie i miasteczka, gdzie ludzie zostali pomordowani, a po tamtych wydarzeniach nie pozostało dosłownie nic”.

-Jeżeli dzisiaj mówimy o budowaniu relacji pomiędzy naszymi narodami, pomiędzy narodem polskim a ukraińskim, jeżeli dzisiaj mówimy o budowaniu relacji pomiędzy naszymi państwami, a bardzo mocno chcę podkreślić, że chcemy – i mnie ogromnie na tym zależy – żeby te relacje były jak najlepsze, to jedna rzecz jest pewna: potrzebujemy pamięci po to, żeby coś takiego, co wtedy się zdarzyło, nigdy więcej nie powtórzyło się pomiędzy naszymi narodami, naszymi państwami, ale żeby ta pamięć mogła być realizowana i żeby serca, i żal mogły się uspokoić, mogły zostać ukojone – powiedział prezydent Duda.

Zaznaczył, że aby nie było „tej złej pamięci, czyli wrogości, potrzebne jest upamiętnienie”. – A warunkiem upamiętnienia jest to, żeby strona ukraińska zgodziła się na przeprowadzenie ekshumacji, po to żeby można było oznaczyć groby, żeby potomkowie znali te miejsca, w które mogą pojechać, gdzie mogą zapalić znicz, złożyć kwiaty, gdzie mogą się pomodlić, gdzie mają miejsce na chwilę refleksji, wspomnienia o swoich bliskich – powiedział prezydent. Dodał, że przyszłe relacje polsko-ukraińskie powinny być na tym budowane.

Przeczytaj: Wjatrowycz postawił Polakom warunek ws. odblokowania ekshumacji na Ukrainie

Andrzej Duda mówił też, że prosił o to prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego podczas ich spotkania w Brukseli. – Mam nadzieję, że w przyszłości będzie to możliwe, że będzie można te badania realizować – powiedział prezydent. Zwrócił przy tym uwagę, że upamiętnienie należy się również Ukraińcom, którzy ratowali Polaków i „ryzykując życie ratowali sąsiadów”. Wyraził też nadzieję, że pamięć o ludobójstwie na Wołyniu przerodzi się „także i we wspomnienie dobra, serca”.

Później, podczas popołudniowych obchodów upamiętniających ofiary ludobójstwa z udziałem środowisk kresowych i rodzin pomordowanych, odczytano list od premiera Mateusza Morawieckiego.

„Raz jeszcze składamy zobowiązanie, że nie spoczniemy póki cała prawda o tej okrutnej zbrodni nie zostanie wyjaśniona, a nasi rodacy do dziś pogrzebani w tysiącach bezimiennych mogił nie zostaną godnie upamiętnieni” – napisał premier.

Szef rządu zabrał też głos na Twitterze:

Zbrodnie UPA i OUN na Wołyniu i innych częściach Kresów, których punktem kulminacyjnym była Krwawa Niedziela, trudno opisać. 11 lipca 1943 r. 99 wsi zostało napadniętych w sposób zaplanowany, mordowano kobiety i dzieci. Pamiętamy o ofiarach ludobójstwa, nie zapominając o katach”.

Wcześniej informowaliśmy, że do czwartku rano nie było żadnych oficjalnych informacji nt. udziału w dzisiejszych uroczystościach premiera Mateusza Morawieckiego. Na profilu KPRM na Twitterze pierwszy wpis odnoszący się do tej rocznicy pojawił się około godz. 10:00, wcześniej nie podano np., czy szef rządu weźmie udział w którymś z punktów oficjalnych uroczystości.

Zobacz także: Ambasador Ukrainy złożył kwiaty pod pomnikiem ludobójstwa OUN-UPA w Warszawie [+FOTO]

Prezydent.pl / twitter.com / dorzeczy.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply