Rządzący od 2011 roku Koreą Północną Kim Dzong Un dopiero teraz został głową państwa północnokoreańskiego. Stało się tak za sprawą zmian w konstytucji Korei Północnej. – podał w czwartek Newsweek.

Zgodnie ze zmienionym w kwietniu br. przez Najwyższe Zgromadzenie Ludowe KRLD artykułem 100. konstytucji Przewodniczący Komisji Spraw Państwowych jest nie tylko “najwyższym przywódcą” Korei Północnej, ale także “reprezentuje państwo”. Nowa wersja konstytucji ukazała się właśnie na państwowej stronie internetowej Naenara (Mój kraj). Wcześniej funkcja reprezentowania państwa była zarezerwowana dla przewodniczącego prezydium Najwyższego Zgromadzenia Ludowego, czyli parlamentu KRLD, którym jest Ch’oe Ryong Hae.

Kim Dzong Un piastuje w Korei Północnej rozliczne stanowiska. Jest m.in. przewodniczącym Partii Pracy Korei, naczelnym dowódcą Koreańskiej Armii Ludowej i Najwyższym Przywódcą Korei Północnej.

Według TASS zgodnie z północnokoreańską konstytucją przewodniczącego Komisji Spraw Państwowych wybiera parlament. Jego kadencja pokrywa się z kadencją parlamentu i wynosi 5 lat. Kim Dzong Un został ponownie wybrany na to stanowisko 12. kwietnia br.

Jak stwierdza Newsweek, ostatnia zmiana w konstytucji formalizuje wiodącą rolę Kim Dzong Una w sprawach dyplomatycznych, chociaż sprawuje on władzę absolutną w Korei Północnej już od śmierci swojego ojca Kim Dzong Ila w 2011 roku. Gazeta przypomniała, że w latach 2018-19 Kim przeprowadził serię historycznych spotkań na najwyższym szczeblu z przywódcami Chin, Korei Południowej, USA i Rosji.

CZYTAJ TAKŻE: Trump pierwszym prezydentem USA, który odwiedził Koreę Północną [+VIDEO]

Kresy.pl / Newsweek / TASS

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply