Korea Północna twierdzi, że ​​pociski, które wystrzeliła w czwartek, były „pociskiem kierowanym taktycznego nowego typu” – poinformowała stacja BBC.

Jak poinformowała stacja BBC, według władz Korei Północnej, pociski wystrzelone w czwartek przez kraj były „pociskiem kierowanym taktycznego nowego typu”.

Była to pierwsza próba rakiet balistycznych tego kraju od prawie roku i pierwsza od czasu, gdy Joe Biden został prezydentem USA. Biden poinformował, że Stany Zjednoczone „odpowiednio zareagują”. Do potępienia testu dołączyła się Korea Południowa i Japonia.

Zobacz też: Korea Północna wyśle nawet 10 tys. pracowników do Rosji na trzy lata

Zgodnie z rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ, Korea Północna ma zakaz testowania pocisków balistycznych.

W piątkowym oświadczeniu tego kraju, opublikowanym przez państwowe media KCNA czytamy, że pociski uderzyły w cel testowy 600 kilometrów od wschodniego wybrzeża Korei Północnej, kwestionując japońskie oceny, że przeleciały nieco ponad 400 kilometrów.

Dodał, że nowy pocisk jest w stanie przenosić ładunek o masie 2,5 tony, co dałoby mu możliwość przenoszenia głowicy jądrowej. „Rozwój tego systemu uzbrojenia ma ogromne znaczenie dla wzmocnienia potęgi militarnej kraju i powstrzymania wszelkiego rodzaju zagrożeń militarnych” – powiedział Ri Pyong Chol, dowódca który nadzorował test.

Zobacz też: Wywiad USA: Korea Północna traktuje dyplomację jako przykrywkę dla rozwoju nuklearnego

Prezydent USA Joe Biden powiedział dziennikarzom, że start był pogwałceniem rezolucji ONZ i że Stany Zjednoczone konsultują się z partnerami i sojusznikami w tej sprawie. „Będą odpowiedzi – jeśli zdecydują się na eskalację, będziemy odpowiednio reagować” – powiedział.

Nie jest jasne, jaki dokładnie typ pocisku wystrzelili Koreańczycy z północy. Państwowe media podały, że pocisk ma „ulepszoną wersję silnika na paliwo stałe” i opisały go jako taktyczny pocisk kierowany, który może wykonywać manewry „szybowania”, co może oznaczać, że trudniej jest go przechwycić.

Zobacz też: Korea Północna: Partia zapowiada dalsze zbrojenia nuklearne i rozwój armii

Kresy.pl/BBC

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply