Korea Północna twierdzi, że pociski, które wystrzeliła w czwartek, były „pociskiem kierowanym taktycznego nowego typu” – poinformowała stacja BBC.
Jak poinformowała stacja BBC, według władz Korei Północnej, pociski wystrzelone w czwartek przez kraj były „pociskiem kierowanym taktycznego nowego typu”.
Była to pierwsza próba rakiet balistycznych tego kraju od prawie roku i pierwsza od czasu, gdy Joe Biden został prezydentem USA. Biden poinformował, że Stany Zjednoczone „odpowiednio zareagują”. Do potępienia testu dołączyła się Korea Południowa i Japonia.
Zobacz też: Korea Północna wyśle nawet 10 tys. pracowników do Rosji na trzy lata
Zgodnie z rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ, Korea Północna ma zakaz testowania pocisków balistycznych.
W piątkowym oświadczeniu tego kraju, opublikowanym przez państwowe media KCNA czytamy, że pociski uderzyły w cel testowy 600 kilometrów od wschodniego wybrzeża Korei Północnej, kwestionując japońskie oceny, że przeleciały nieco ponad 400 kilometrów.
Dodał, że nowy pocisk jest w stanie przenosić ładunek o masie 2,5 tony, co dałoby mu możliwość przenoszenia głowicy jądrowej. „Rozwój tego systemu uzbrojenia ma ogromne znaczenie dla wzmocnienia potęgi militarnej kraju i powstrzymania wszelkiego rodzaju zagrożeń militarnych” – powiedział Ri Pyong Chol, dowódca który nadzorował test.
Zobacz też: Wywiad USA: Korea Północna traktuje dyplomację jako przykrywkę dla rozwoju nuklearnego
Prezydent USA Joe Biden powiedział dziennikarzom, że start był pogwałceniem rezolucji ONZ i że Stany Zjednoczone konsultują się z partnerami i sojusznikami w tej sprawie. „Będą odpowiedzi – jeśli zdecydują się na eskalację, będziemy odpowiednio reagować” – powiedział.
Nie jest jasne, jaki dokładnie typ pocisku wystrzelili Koreańczycy z północy. Państwowe media podały, że pocisk ma „ulepszoną wersję silnika na paliwo stałe” i opisały go jako taktyczny pocisk kierowany, który może wykonywać manewry „szybowania”, co może oznaczać, że trudniej jest go przechwycić.
Zobacz też: Korea Północna: Partia zapowiada dalsze zbrojenia nuklearne i rozwój armii
Kresy.pl/BBC
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!