Podczas przemówienia kończącego VIII zjazd partii rządzącej Koreą Płn. przywódca kraju Kim Dzong Un zapowiedział dalsze zbrojenia nuklearne oraz rozwój zdolności bojowych północnokoreańskiej armii – podała oficjalna agencja prasowa KCNA w środę.

Musimy dalej wzmacniać potencjał odstraszania nuklearnego, a jednocześnie kontynuować starania na rzecz budowy najpotężniejszej siły militarnej – oświadczył Kim Dzong Un, cytowany przez KCNA.

Agencja informuje także, że w niedzielę rozpocznie się sesja krajowego parlamentu, podczas której zostaną formalnie podjęte decyzje w kwestii nowego pięcioletniego planu rozwoju gospodarczego.

Siostra przywódcy Kim Jo Dzong skrytykowała w ostry sposób władze Korei Południowej. Powodem były południowokoreańskie doniesienia o wykryciu oznak parady wojskowej w Pjongjangu. Zdaniem Kim Jo Dzong monitoring tego rodzaju świadczy o “wrogim podejściu” Seulu do “rodaków z Północy”.

“Południowcy są naprawdę dziwną grupą, ciężko ich zrozumieć. Są idiotami i zajmują pierwsze miejsce na światowej liście złego zachowania, ponieważ są skorzy tylko do wywoływania śmiechu świata” – napisała Kim w oświadczeniu, które zostało opublikowane przez KCNA w osobnym komunikacie.

VIII zjazd Partii Pracy Korei (PPK) został rozpoczęty 5 stycznia. Trwał do wtorku.

W niedzielę przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un został wybrany sekretarzem generalnym rządzącej Partii Pracy Korei. Zagraniczni komentatorzy uważają, że miało to na celu wzmocnienie autorytetu przywódcy.

Okres, w którym odbył się zjazd partii, jest oceniany jako jeden z najtrudniejszych w czasie rządów Kima. Pandemia koronawirusa, powodzie i tajfuny, które latem niszczyły uprawy, doprowadziły do pogłębienia zapaści gospodarczej – przypomina PAP. Wcześniej doprowadziły do niej: złe zarządzanie oraz zagraniczne sankcje.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przywódca Korei Północnej wezwał do zwiększenia kontroli państwa nad gospodarką. Zadeklarował także chęć zwiększenia produkcji rolnej i priorytetowego rozwoju przemysłu chemicznego oraz metalowego w planie pięcioletnim.

W sobotę Kim Dzong Un nazwał Stany Zjednoczone największym wrogiem Korei Północnej

Zobacz także: Reuters: Korea Północna buduje okręt zdolny do ataków jądrowych

kcnawatch.org / pap.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply