Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un został w niedzielę wybrany sekretarzem generalnym rządzącej Partii Pracy Korei (WPK) – podała w poniedziałek oficjalna agencja prasowa KCNA. Wybór został dokonany w czasie pierwszego od 5 lat, trwającego od 5 stycznia, zjazdu partii.

Dotychczas Kim Dzong Un był oficjalnie przewodniczącym WPK. Wspomniany tytuł otrzymał na poprzednim zjeździe – w 2016 roku. KCNA poinformowała, że wybór, “w pełni zaakceptowali uczestnicy zjazdu” zaznaczając “zaszczytną realizację historycznej misji nuklearnego wzmocnienia” kraju.

“Wiecznym Sekretarzem Generalnym” WPK jest ojciec obecnego przywódcy Kim Dzong Il, który zmarł 17 grudnia 2011 r. Jego poprzednik Kim Ir Sen, zmarły 8 lipca 1994 r. jest określany mianem “Wiecznego Prezydenta”.

Agencja “Reuters” podkreśla, że wybór Kima na sekretarza generalnego ma w głównej mierze charakter symboliczny, ponieważ i tak sprawuje on od 2011 roku władzę dyktatorską.

Agencja powołuje się na południowokoreańskie źródła wojskowe, według których, w stolicy Korei Północnej – Pjongjangu odbyła się w niedzielę wieczorem parada wojskowa. Doniesienia sugerują, że mogła to być próba przed właściwą paradą z okazji zjazdu partii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w sobotę Kim Dzong Un nazwał Stany Zjednoczone największym wrogiem Korei Północnej i podkreślił, że Pjongjang powinien nadal rozbudowywać swój arsenał nuklearny. Wskazał także na plany rozwoju relacji z Moskwą i Pekinem. Słowa padły w czasie trwającego zjazdu partii.

Zobacz także: Reuters: Korea Północna buduje okręt zdolny do ataków jądrowych

kcnawatch.org / reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply