Korea Północna wyśle ​​w marcu do 10 tys. pracowników do Rosji. Pozostaną oni w tym kraju przez trzy lata.

Źródło w Pjongjang przekazało portalowi Daily NK, że władze Korei Północnej zakończyły selekcję pracowników pod koniec stycznia i że pracownicy otrzymali wizy na wyjazd z kraju.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Nie jest znana dokładna liczba wysyłanych pracowników, ale wedle szacunków źródła jest to od kilku tysięcy do 10 tys. osób. Większość z nich pochodzi z Pjongjangu. Według źródła władze Korei Północnej celowo podjęły decyzję, aby nie rekrutować ludzi z prowincji Chagang, w której znajduje się wiele fabryk wojskowych.

Już w styczniu Daily NK podało, że zaraz po zakończeniu VIII Zjazdu Partii władze Korei Północnej rozpoczęły rekrutację dużej liczby osób do pracy w Rosji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pracownicy będą zajmować się obróbką drewna, budową lub innymi rodzajami prac tego typu. Osoby, które starały się o wyjazd za granicę, miały możliwość wyboru, jaką pracę będą wykonywać. Prace budowlane w Rosji są uważane za najtrudniejsze i najmniej opłacalne, co oznaczało, że większość pracowników ich nie preferowała.

„Było wiele łapówek wręczanych, gdy ludzie próbowali znaleźć pracę jaką chcieli” – przekazało źródło Daily NK. „Osoby, które ubiegały się o wykonywanie różnych prac, płaciły łapówki w wysokości do 2000 USD, podczas gdy osoby ubiegające się o prace budowlane płaciły łapówki w wysokości 1300 USD”.

Wysokość łapówek różniła się w zależności od regionu. Według źródła z prowincji Phenian Północny, mieszkańcy Sinuiju płacili od 3500 do 4000 USD za możliwość wysłania ich do Rosji. W Sinuiju mieszka wielu zamożnych ludzi, dlatego łapówki w mieście były dwukrotnie wyższe niż w Pjongjangu – podało źródło.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zgodnie z umową z Rosją pracownicy otrzymali „paszporty elektroniczne”, aby pomóc im uniknąć identyfikacji przez obce rządy. Obawiano się, że ich tożsamość będzie łatwa do zidentyfikowania, jeśli będą mieli przy sobie paszporty, podało źródło.

Robotnicy będą również wysyłani do Rosji w „zespołach”, nie wszyscy na raz. Grupy te zostaną umieszczone w różnych międzynarodowych pociągach lub liniach lotniczych zmierzających do Rosji.

„Gdy tylko warunki wyjazdu pracowników do Rosji zostaną spełnione, zostaną natychmiast wysłani” – podało źródło. „Kierownictwo chce jak najszybciej wysłać ich za granicę”.

CZYTAJ TAKŻE: Kim Dzong Un: USA to nasz największy wróg, rozwiniemy stosunku z Rosją i Chinami

Kresy.pl / dailynk.com

 

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz