Beryl trafił do USA; na stronie Sejmu pojawiła się odpowiedź na interpelację ws. programu Karkonosze; Colt przejęty przez Czechów; program F-35 z kolejnymi problemami; armia USA w ciągu 200 dni dostarczy pierwszą broń hipersoniczną do jednej z jednostek; amerykańskie bombowce B-1 będą operowały z Norwegii w regionie Arktyki; Gruzini stworzą swojego bezzałogowca; zakończono etap próbnej eksploracji bojowych wozów wsparcia czołgów Terminator; ujawniono zdjęcie Łasoka 4-P; Pentagon zainwestuje w technologie umożliwiające produkcję w kosmosie; pierwszy T-64 zmodernizowany do wersji “Krab” będzie gotowy przed końcem roku; Baykar rozpoczyna seryjną produkcję nowych dronów bojowych Akıncı.

Aby otrzymywać co tydzień pełny Kresowy Przegląd Tygodnia zapisz się w poniższym formularzu:

Wojsko – nowe technologie, przetargi

Zawarto umowę na serwis starych, polskich zestawów rakietowych Newa SC, które zgodnie z planem powinny niebawem zostać wycofane ze służby i zastąpione przez system Narew. Ten ostatni notuje jednak opóźnienia.

Polska Grupa Zbrojeniowa poinformowała w środę na Twitterze, że w Stanach Zjednoczonych ruszyła sprzedaż Mini Beryli z Fabryki Broni w Radomiu. Broń została wyprzedana w ciągu kilku godzin.

Na stronach Sejmu pojawiła się 8 lutego odpowiedź na interpelację poselską dotyczącą programu Karkonosze – pozyskania narodowych zdolności w zakresie uzupełniania paliwa w powietrzu. MON nie odpowiedziało na dwa z trzech postawionych w interpelacji pytań – „Na jakim etapie jest realizacja programu Karkonosze, czyli ogłoszonego 4 lata temu przez MON zakupu lub wynajęcia samolotów tankująco-transportowych MRRT?” oraz „Kiedy polskie lotnictwo otrzyma samoloty klasy MRRT?”. Odpowiedzi udzielono jedynie na pytanie: „W jaki sposób na dziś zapewnia się polskiemu lotnictwu dostęp do tankowców powietrznych, na potrzeby podtrzymania nawyków pilotów i ich szkolenia?”

Przedsiębiorstwo Colt, legendarny amerykański producent broni, trafił w ręce czeskiej grupy zbrojeniowej Česká Zbrojovka Group. Dzięki temu, grupa ta chce stać się jednym z największych producentów broni strzeleckiej na świecie.

Ukraińska armia otrzyma w bieżącym roku uzbrojenie i sprzęt wojskowy o wartości ponad 360 mln dolarów, w tym 3,3 tys. systemów rakietowo-artyleryjskich i 10 mln sztuk amunicji, w ramach realizacji zamówień z 2020 roku.

Ukraińskie ministerstwo obrony przyznało, że nie ma pieniędzy na realizację opracowanej w ubiegłym roku wizji rozwoju ukraińskiego lotnictwa wojskowego w perspektywie najbliższych 15 lat.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Program myśliwców F-35 zmaga się z kolejnym problemem. Tym razem chodzi o silnik odrzutowy Pratt & Whitney F13. Mogą minąć miesiące, zanim sytuacja ulegnie poprawie – portal „Defense News” powołuje się na źródło w amerykańskim resorcie obrony. . Opisywany problem może doprowadzić do sytuacji, w której do 2022 roku 5-6 proc. myśliwców F-35 może wymagać wymiany silnika. Jeżeli ewentualne działania naprawcze nie okażą się skuteczne oraz jeśli nie zostaną podjęte skuteczne kroki, w opinii źródła, finalnie nawet 20 proc. myśliwców F-35 może zostać pozbawionych silnika.

Armia amerykańska spodziewa się dostarczyć w ciągu około 200 dni, pierwszą broń hipersoniczną do jednej z jednostek – poinformował we wtorek portal Defense News.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych Obrony USA chce stworzyć drona wystrzeliwanego z powietrza, który przenosi własną, mniejszą broń.

Amerykanie przerzucają do bazy Orland w Norwegi cztery bombowce B-1 Lancaster, które w ciągu paru tygodni zaczną przeprowadzać misje w rejonie Arktyki.

Gruziński koncern Tbilaviamsheni (dawniej Tbilisi Aircraft Plant) poinformował, że opracowuje pierwszy krajowy bezzałogowy statek powietrzny przeznaczony do prowadzenia rozpoznania i zwalczania celów naziemnych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Po trzech latach opóźnienia izraelska komisja ministerialna zatwierdziła w niedzielę 7 lutego poważną umowę zbrojeniową z USA dotyczącą zaopatrzenia izraelskich sił powietrznych w liczne samoloty i amunicję. Umowa pozwoli wojsku na zakup myśliwców F-35 i F-15, ciężkich helikopterów transportowych, samolotów do tankowania i innego sprzętu uznanego za krytyczny przez wojsko, takiego jak pociski przechwytujące i zaawansowane pociski do samolotów, za około 2,74 miliarda dolarów.

W ramach pierwszego etapu pozyskania dronów rozpoznawczych krótkiego zasięgu, armia USA wybrała prototyp quadrocoptera Skydio X2D. Mają one niebawem trafić do produkcji.

Siergiej Bojew – dyrektor generalny Międzypaństowej Korporacji Akcyjnej Wympieł łączącej szereg białoruskich i rosyjskich ośrodków naukowo-badawczych poinformował, że „pod koniec grudnia 2020 r. zakończyliśmy państwowe testy SPRN w całości i ośrodka dowodzenia w szczególności”. SPRN to System Ostrzegania o Ataku Rakietowym. Podkreślić należy, że SPRN obejmuje także Białoruś w ramach Państwa Związkowego jakie tworzy ona z Rosją. W skład systemu wchodzi więc także rosyjska stacja radarowa operująca w miasteczku Hancewicze, w graniczącym z Polską obwodzie brzeskim.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Na Uralu zakończono pierwszy etap próbnej eksploatacji bojowych wozów wsparcia czołgów Terminator. Kolejnym etapem ma być wykorzystanie BMPT Terminator w warunkach bojowych w ramach pododdziałów pancernych, z uwzględnieniem strzelania w różnych sytuacjach taktycznych.

Rosjanie ujawnili zdjęcie prototypowego, pojazdu opancerzonego Łasok 4-P. Testowany prototyp powstał w 2020 roku.

Ministerstwo Obrony Rosji jeszcze nie zdecydowało, co jest bardziej efektywne i tańsze – hipersoniczny system rakietowy Hermes czy drony uderzeniowe – pisze ukraiński portal „Defense Express”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przez ostatnie lata Rosja przeznaczała na prace nad nowoczesnymi systemami uzbrojenia, w tym m.in. nad systemami Awangard czy Pierieswiet, 10-20 mld rubli rocznie.

Biuro naukowe Pentagonu zainwestuje w nowe technologie, które mogą umożliwić produkcję w kosmosie i na powierzchni Księżyca. W tym celu Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych (Defense Advanced Research Projects Agency) uruchamia program rozwoju nowatorskich metod produkcji orbitalnej i księżycowej (Novel Orbital and Moon Manufacturing, Materials and Mass-efficient Design, czyli NOM4D).

Pierwszy ukraiński czołg podstawowy T-64 zmodernizowany do wersji „Krab” ma być gotowy jeszcze przed końcem roku. Tak zapowiadają przedstawiciele zakładów w Charkowie, prowadzącego prace.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jednostki arktyczne rosyjskiej armii otrzymają wieloprowadnicowe systemy artylerii rakietowej na podwoziu gąsienicowym, Tornado-G. Będą one oparte na bazie platformy DT-30PM.

Najnowszy rosyjski pojazd robotyczny Udar będzie w stanie samodzielnie poruszać się po polu bitwy i wchodzić w interakcje z dronami, przekonywał w czwartek dyrektor ds. przemysłu zbrojeniowego państwowej korporacji technologicznej Rostec Biekchan Ozdojew.

Turecki koncern Baykar rozpoczyna seryjną produkcję nowych dronów bojowych Akıncı, uzbrojonych m.in. w rakiety manewrujące typu stand-off i wyposażonych w ukraińskie silniki. Drony te mają trafić także za granicę, w tym na Ukrainę.

Według raportu dla Rady Bezpieczeństwa ONZ, Korea Północna i Iran wznowiły w 2020 roku współpracę nad opracowaniem pocisków rakietowych dalekiego zasięgu. Władze w Teheranie zaprzeczają.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply