W ramach pierwszego etapu pozyskania dronów rozpoznawczych krótkiego zasięgu, armia USA wybrała prototyp quadrocoptera Skydio X2D. Mają one niebawem trafić do produkcji.

Jak poinformował w tym tygodniu serwis „Defense News”, amerykańska armia wybrała Skydio, firmę z Kalifornii produkującą drony, do dalszego udziału w finalnej fazie opracowywania prototypu bezzałogowca rozpoznawczego krótkiego zasięgu i dostarczenia pierwszej partii takich systemów dla wojska.

Skydio oferuje system X2D SRR. Był on jednym z sześciu, które armia USA oceniała w kontekście wymagań programu SRR. Dotyczy on opracowania bezzałogowego systemu rozpoznania krótkiego zasięgu (Short-Range Reconnaissance – SRR) dla poziomu plutonu. Ma to być quadrocopter, zapewniający niedużym oddziałom zwiększoną świadomość sytuacyjną.

Spośród sześciu propozycji, amerykańska armia wybrała dwa systemy, które zostały następnie poddane testom użytkowym, w ograniczonym wymiarze. Na tej podstawie zdecydowano, że w fazie prototypowej zostaje Skydio.

Na początku kwietnia prototyp od Skydio ma przejść kolejną ocenę. Jeśli zakończy się ona pomyślnie, zostanie złożony wniosek o oficjalnie zatwierdzenie, umożliwiające produkcję pierwszej partii tego systemu bezzałogowego. Armia USA zapowiada, że w takim przypadku pierwsze drony trafią do żołnierzy w ciągu 90 dni. Szacuje się, że nastąpi to latem tego roku.

Pierwsza transza (seria), z zaplanowanych trzech, ma zaspokoić zapotrzebowanie amerykańskich żołnierzy na systemy SRR w około 33 procentach. Jeszcze w tym roku ma ruszyć konkurs na ocenę prototypów, z których jeden będzie produkowany w ramach drugiej serii.

Przedstawiciele Skydio cieszą się z decyzji armii USA i zachwalają ją. Przekonują też, że ich produkt zapewni żołnierzom dostęp do technologii najwyższej klasy. Firma podała, że dron X2D zostanie dostarczony wraz z „wiodącym na świecie oprogramowaniem autonomii lotu w oparciu o sztuczną inteligencję” oraz kolorowym sensorem termicznym FLIR i zdolnością do działania w nocy. Podkreślono też, że to przenośny system, zbudowany z materiałów wytrzymałych na najbardziej wymagające warunki środowiskowe. Może przebywać w powietrzu do 35 minut.

Zgodnie z wymogami Pentagonu, drony z programu SRR muszą być zdatne do złożenia w ciągu najwyżej dwóch minut i posiadać zasięg operacyjnych co najmniej 3 km. Muszą też być zdolne do pozostawania w powietrzu co najmniej przez pół godziny i do latania w deszczu czy kurzu.

Przeczytaj: Armia USA szykuje się do wyboru przyszłego drona taktycznego [+VIDEO]

Czytaj również: Generał Sean Gainey chce żeby każdy amerykański żołnierz był wyszkolony do walki z dronami

defensenews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply