Szef inicjatywy Pentagonu ds. zwalczania dronów generał Sean Gainey chce, aby każdy żołnierz „od kucharzy po strzelców” był wyszkolony do walki z rojami bezzałogowych systemów powietrznych wroga – poinformował we wtorek portal Millitary.

Jak poinformował portal Millitary.com, szef inicjatywy Pentagonu ds. zwalczania dronów Pentagonu generał Sean Gainey chce aby każdy amerykański żołnierz był wyszkolony do walki z rojami dronów.

Rozmawiając z dziennikarzami we wtorek, generał dywizji Sean Gainey nakreślił plan zademonstrowania nowych systemów uzbrojenia przeciw dronom opracowywanych przez przemysł obronny. Praca obejmuje stworzenie wspólnego programu szkoleniowego w walce z bezzałogowcami, mającego na celu nauczenie żołnierzy i innych członków służby, jak obsługiwać systemy po ich wystawieniu na pole.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

0 PLN    (0%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Przeciwnik nadal wykorzystuje bezzałogowe systemy powietrzne jako platformy [rozpoznawcze] i używa ich również jako maszyny mogącej powodować ofiary i uszkodzenia”.

„Widzimy wiele problemów. Gdy drony latają w pobliżu instalacji wojskowych mogą być postrzegane jako zagrożenie, ponieważ tak naprawdę nie znamy celu niektórych z tych dronów i nie chcemy czekać, aż coś faktycznie się stanie” – dodał.

Społeczność armii zajmująca się obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową będzie odpowiedzialna za stosowanie większych systemów uzbrojenia, takich jak lasery wysokoenergetyczne i systemy mikrofalowe, do obrony dużych formacji na polu bitwy. Generał dodał jednak, że sprzętu nie wystarczy na ochronę wszystkich więc „najlepiej byłoby, gdyby każdy w armii miał możliwość pokonania tego zagrożenia, ponieważ może ono spaść na każdy poziom i wpłynąć na każdy poziom”.

Zobacz też: Drony-quadrocoptery będą masowo trafiać do rosyjskiej armii

Według koncepcji generała stworzono by wspólny program nauczania, poszczególne służby dostosowywałyby go wówczas do swoich specyficznych wymagań. Armia chce jednak rozszerzyć tę koncepcję, aby zapewnić wszystkim żołnierzom szkolenie w zakresie przeciwdziałania dronom.

Mniejsze jednostki będą potrzebować mniejszych systemów przeciwdziałania dronom, które prawdopodobnie będą opierać się na walce elektronicznej lub technologii, która blokuje lub zakłóca działanie wrogich dronów, powiedział Gainey. „W tej chwili nie ma twardej koncepcji. Tworzymy ją w miarę postępu”.

Zobacz też: Amerykańskie drony MQ-9 w Rumunii

Kresy.pl/Millitary.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz