Amerykańskie wojsko chce rozwiązać problem z „białym nacjonalizmem” w swoich szeregach

Wojsko USA w środę ogłosiło, że nie wie „jak zająć się białym nacjonalizmem i innym ekstremizmem” w swoich szeregach – poinformował Reuters. W celu rozwiązania tej sytuacji Sekretarz Stanu Lloyd Austin wstrzymał niektóre działania na 60 dni.

Jak poinformowała w środę agencja prasowa Reuters, amerykańskie wojsko nie wie „jak zająć się białym nacjonalizmem i innym ekstremizmem” w swoich szeregach. Z tego powodu wstrzymuje część swoich działań.

Decyzję o wstrzymaniu podjął Sekretarz Stanu Lloyd Austin. Podczas nominacji Austin podkreślił potrzebę uwolnienia wojska od „rasistów i ekstremistów”.

Rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział, że Austin nakazał wstrzymanie po spotkaniu z przywódcami amerykańskich oddziałów wojskowych, którzy są pod presją, aby wykazać postęp w zwalczaniu ekstremizmu po tym, jak stwierdzono, że obecni i byli członkowie sił zbrojnych brali udział w oblężeniu Kapitolu Stanów Zjednoczonych w dniu 6 stycznia.

Pentagon nie zdefiniował jeszcze, jak poradzi sobie z ekstremizmem ani nie poinformował kogo uważa za „białych nacjonalistów”. Nie ujawnił również, ile żołnierzy ukarano za ekstremizm.

„Nie wiemy, w jaki sposób będziemy w stanie zająć się tym w znaczący, produktywny, namacalny sposób i dlatego właśnie miał to spotkanie dzisiaj i dlatego z pewnością zarządził to wstrzymanie” – przekazał Kirby reporterom.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Nie jest jasne, czy ogłoszenie miało zapowiadać jakiekolwiek konkretne działania Pentagonu, prezydenta Joe Bidena, czy też jest to bardziej symboliczne posunięcie, mające zademonstrować, że Austin przyznał się do problemu i kontynuuje jego rozwiązywanie.

Podczas zaprzysiężenia Austin zadeklarował również starania na rzecz zwiększenia „różnorodności w wojsku”, a także zniesienie wprowadzonego przez administrację Donalda Trumpa zakazu służby dla osób transpłciowych.

Nowy szef Pentagonu jest absolwentem Akademii Wojskowej w Thomasville w stanie Georgia i US Military Academy.

W 2012 roku pełnił funkcję zastępcy szefa sztabu wojsk lądowych USA, następnie – w 2013 r. – stanął na czele Centralnego Dowództwa Stanów Zjednoczonych (CENTCOM). W stan spoczynku przeszedł w 2016 roku.

Kresy.pl/Reuters

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz