Przedsiębiorstwo Colt, legendarny amerykański producent broni, trafił w ręce czeskiej grupy zbrojeniowej Česká Zbrojovka Group. Dzięki temu, grupa ta chce stać się jednym z największych producentów broni strzeleckiej na świecie.

Jak informowaliśmy miesiąc temu, przedsiębiorstwo Colt, legendarny amerykański producent broni, już wkrótce może trafić w ręce Czechów. Negocjacje w sprawie przejęcia firmy prowadzi Česká Zbrojovka Group (CZG). Okazuje się, że skutecznie. W czwartek w nocy czeska firma zbrojeniowa poinformowała, że przejmuje legendarnego amerykańskiego producenta broni.

Według podanych informacji, transakcja opiewa na 220 mln dolarów oraz na ponad milion nowo emitowanych akcji CZG. Czeska firma ma przejąć także kanadyjski oddział Colta.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
 

„Jesteśmy dumni, że możemy włączyć do naszego portfolio Colta, który jest obecny w armii USA od ponad 175 lat” – powiedział Lubomir Kovarik, prezes zarządu CZG. Z kolei, Dennis Veilleux, szef Colta, nazwał transakcję „silnym sojuszem dla obu marek i dla naszych klientów”.

Przypomnijmy, że pierwotnie negocjacje w sprawie przejęcia Colta przez Czechów miały zakończyć się do końca 2020 roku, a list intencyjny w tej sprawie podpisano na początku listopada ub. roku. Uzgodniono jednak przedłużenie terminu wyłączności, celem zakończenia do końca stycznia br. procedury poddania przedsiębiorstwa dogłębnej analizie w celu jego wyceny przez inwestora z Czech (due dilligence).

Česká zbrojovka Group, wraz ze spółkami zależnymi (m.in. CZ-USA, 4MSystems, CZ Export Praha), jest jednym z czołowych europejskich producentów broni, głównie dla wojska, organów bezpieczeństwa, a także do obrony własnej czy w celach sportowych lub do polowania. Ma swoją siedzibę w Republice Czeskiej, a zakłady produkcyjne nie tylko w tym kraju, ale też w USA. Swoje produkty sprzedaje głównie pod markami: CZ, CZ-USA, Dan Wesson, Brno Rifles i 4M Systems. CZG posiada też mniejszościowe udziały w szwedzkiej firmie Spuhr i Dalby, produkującej montowane przyrządy optyczne dla broni. Firma zatrudnia ponad 1,6 tys. osób w Czechach, USA i Niemczech.

Teraz, łącznie grupa chce mieć roczną sprzedaż w wysokości ponad 600 milionów dolarów i być jednym z największych producentów broni strzeleckiej na świecie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Colt to z kolei jedna z czołowych światowych firm zajmujących się projektowaniem, opracowywaniem i produkcją broni palnej, zarówno do użytku cywilnego, jak i dla wojska, od ponad 175 lat. Pod koniec XX wieku firma zaczęła jednak tracić na znaczeniu, głównie z powodu wypierania jej z rynku zamówień dla amerykańskiej armii i służb. Ważnym i symbolicznym wydarzeniem było zastąpienie pistoletów Colt M1911 bronią M9 firmy Beretta. „Colty” były używane wcześniej przez ponad 90 lat bronią służbową. W 1992 roku firma Colt po raz pierwszy ogłosiła bankructwo. Od tego czasu nie potrafi wyjść z kryzysu. Jednocześnie, na znaczeniu zyskuje od lat czeski producent broni, który ma już osiągnięcia także na rynku amerykańskim.

Czytaj również: Czechy przeznaczają miliardy na zbrojenia

PAP/ bankier.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz