Według rosyjskiej korporacji Rostec pojazd robotyczny Udar będzie w stanie samodzielnie poruszać się po polu bitwy

Najnowszy rosyjski pojazd robotyczny Udar będzie w stanie samodzielnie poruszać się po polu bitwy i wchodzić w interakcje z dronami, przekonywał w czwartek dyrektor ds. przemysłu zbrojeniowego państwowej korporacji technologicznej Rostec Biekchan Ozdojew.

Jak poinformowała agencja prasowa Tass, w czwartek dyrektor ds. przemysłu zbrojeniowego państwowej korporacji technologicznej Rostec Biekchan Ozdojew poinformował, że najnowszy rosyjski pojazd robotyczny Udar będzie w stanie samodzielnie poruszać się po polu bitwy i wchodzić w interakcje z dronami.

Działający prototyp systemu robotycznego Udar został opracowany przez rosyjski Instytut Badań Naukowych Signal w ramach firmy High Precision Systems Company należącej do Rostec.

Zobacz też: Rosjanie w 2021 roku zakończą testy nad robotem bojowym [+Video]

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Opracowując Udar, specjaliści przedsiębiorstwa przetestowali możliwość ruchu robota w trybie autonomicznym. W tym celu pojazd integruje podsystem planowania ruchu oparty na czujnikach i urządzeniach pomiarowych. Na podstawie otrzymanych danych wyznaczana jest trasa robota, biorąc pod uwagę cechy terenu i parametry przydziału bojowego” – poinformował.

Przy opracowywaniu zrobotyzowanych pojazdów bojowych, Instytut Badań Naukowych Signal wykorzystuje ujednoliconą zasadę robotyki, która zakłada wyposażanie istniejących modeli sprzętu wojskowego w zestaw sprzętu, poinformowało biuro prasowe High Precision Systems.

„Na przykład robot Udar został opracowany na podstawie bojowego wozu piechoty BWP-3. Ta sama zasada jest stosowana w przypadku robotyzacji przedziałów bojowych: na dzień dzisiejszy zautomatyzowano sześć różnych przedziałów bojowych zamontowanych na pojeździe”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Robot Udar może również wchodzić w interakcje z bezzałogowymi statkami powietrznymi, przekonywał dyrektor wykonawczy Rostec.

„Przetestowaliśmy współdziałanie z dronami. Takie drony mogą być wykorzystywane do prowadzenia dalszych rekonesansów i przekazywania kanału radiowego” – dodał Ozdojew. Pojazd-robot został przetestowany pod kątem współdziałania z lekkimi robotami przeznaczonymi do prowadzenia zwiadu, wysadzania celów, transportu ładunków i ewakuacji rannych.

Robot Udar oparty na bojowym wozie piechoty BWP-3 został zaprezentowany na wystawie Dnia Innowacji rosyjskiego Ministerstwa Obrony w 2015 roku.

Zobacz też: Czeska armia dostała dwa pierwsze egzemplarze bezzałogowego pojazdu UGV-Pz [+FOTO]

Kresy.pl/Tass

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz