Nowa partia wozów BMP-3 dla rosyjskiej armii

Rosyjska armia otrzymała kolejną, trzecią w tym roku partię pływających bojowych wozów piechoty BMP-3.

Kurganmaszzawod, wchodzący w skład holdingu „Wysokotocznyje komplieksy” państwowej rosyjskiej korporacji Rostiech (Rostec), w ramach realizacji państwowego zamówienia obronnego, dostarczał nową partię wozów bojowych piechoty BMP-3.

Jak twierdzi strona rosyjska, w pierwszym kwartale br. firma dostarczyła taką liczbę bojowych wozów piechoty, ile w całym 2019 roku.

Ponadto, dwukrotnie wzrosła produkcja w zakładach Kurganmaszzawod, które specjalizują się w kapitalnych remontach pojazdów desantowych BMD-2 i BTR-D. W najbliższym czasie planowana jest dostawa kolejnych, wyremontowanych wozów, w których wymieniane są główne części i podzespoły.

Bekchan Ozdojew, dyrektor przemysłowy Rostiech twierdzi, że obecne tempo produkcji w zakładach jest „imponujące”, a Kurganmaszzawod dostarcza bojowe wozy piechoty „praktycznie co miesiąc”, we wciąż rosnących ilościach. Dodał też, że liczba pracowników wzrosła z ponad tysiąca do 1200.

Z kolei dyrektor wykonawczy Kurganmaszzawod, Piotr Tiukow twierdzi, że „już dziewiąty miesiąc z rzędu pracownicy pracują na 12-godzinnych zmianach przez sześć dni w tygodniu, w tym w święta.

Jak podano, pod kierownictwo zakładu przydzielono też 144. Zakład Remontowy Czołgów w Jekaterynburgu. On także został włączony w proces dostarczania pojazdów dla rosyjskich wojsk powietrzno-desantowych.

Pierwsza partia BMP-3 w tym roku została dostarczona rosyjskiemu ministerstwu obrony w lutym. Druga, kwietniowa partia liczyła kilkadziesiąt wozów.

BMP-3 to pływający bojowy wóz piechoty produkowany w ZSRR, a później w Rosji. W wieży znajduje się podstawowe uzbrojenie wozu, w postaci armaty 2A70 kal. 100 mm, armata automatyczna 2A72 kal. 30 mm (może być też używana jako broń przeciwlotnicza) i sprzężony z nimi karabin maszynowy PKT. Wokół wieży posiada sześć wyrzutni granatów dymnych.

Pojazd jest przeznaczony do transportu desantu na linię frontu, zwiększania mobilności i obronności żołnierzy na polu walki i współdziałania z czołgami podczas boju. Potrafi pokonywać przeszkody wodne.

Przeczytaj: Rosja: 400 czołgów i wozów opancerzonych w 2022 roku

Czytaj także: Nowe wozy BMP-3 trafią do rosyjskiego Południowego Okręgu Wojskowego

rostec.ru / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply