Rosjanie w 2021 roku zakończą testy nad robotem bojowym [+Video]

Ostatni etap testowania rosyjskiego robota bojowego “Marker” zakończy się w 2021 roku, a następnie robot zostanie przekazany rosyjskiemu Ministerstwu Obrony – poinformowała w poniedziałek agencja prasowa Tass.

Jak poinformowała w poniedziałek agencja prasowa Tass, według Olega Martianowa, który kieruje Narodowym Centrum Rozwoju Technologii Rosyjskiej Fundacji Zaawansowanych Projektów Badawczych, projekt rosyjskiego robota bojowego “Marker” przejdzie ostatnie testy w 2021 roku. Później zostanie przekazany rosyjskiemu Ministerstwu Obrony.

“Planujemy przeprowadzić ostateczne testy zadań, przekazanych nam w 2019 roku, w przyszłym roku” – poinformował w rozmowie z agencją.

Zobacz też: Czeska armia dostała dwa pierwsze egzemplarze bezzałogowego pojazdu UGV-Pz [+FOTO]

„Podsumowując, w jaki sposób udało nam się rozwiązać problem autonomii, kontroli grupy, rozpoznawania celu, szybkości i precyzji celowania, będziemy gotowi przekazać wyniki naszej pracy klientowi w przyszłym roku” – przekonywał. Jednak projekt nie zakończy się po końcowych testach. Według Martianowa, Marker zostanie wykorzystany jako pole testowe do odpierania nowych zagrożeń, nowe rozwiązania technologiczne mają być testowane na tej platformie.

Testy strzelania najnowszej rosyjskiej zrobotyzowanej platformy bojowej Marker wykazały, że robot uderza w cele szybciej i dokładniej niż profesjonalni strzelcy.

Szef Centrum Rozwoju dodał, że nowy robot bojowy potrafi także rozróżniać cywili i personel wojskowy oraz prowadzić selektywny ogień. „Prowadzimy zawody pod względem szybkości i celności strzału z profesjonalnymi strzelcami. Nauczyliśmy już Markera strzelać nie tylko z broni sportowej, ale także uderzać latające dyski z karabinu maszynowego Kałasznikowa wiele razy szybciej niż ludzie”.

Dodał, że drugim testem, który przeszedł robot, był ogień selektywny. „W tym momencie w grupie 15–20 celów pojawiają się znaki, które odróżniają cel: uzbrojony lub nieuzbrojony mężczyzna, serwisant lub cywil, itp. Uczymy Markera, aby określić różnicę i odpowiednio strzelać tylko w cele, które stanowią bezpośrednie zagrożenie” – poinformował.

Zobacz też: Zautomatyzowany pojazd pancerny od Milrem Robotics i John Cockerill Defense

Według Olega Martianowa w nadchodzących robotycznych platformach Marker zostaną zastosowane zaawansowane technologie pancerza. “Testujemy technologie wzmacniające pancerz na Markerze. Ta technologia sprawiłaby, że pojazdy byłyby znacznie tańsze, a jednocześnie zwiększyłyby możliwości ochronne” – powiedział.

Elementy pancerza Markera, mają nie wpływać znacząco na masę i rozmiar robota.

Tymczasem specjaliści pracują również nad radiową elektroniczną ochroną robota, aby wróg nie mógł go zhakować. W tym celu zostało stworzone laboratorium grupy zadaniowej dla zaawansowanych systemów komunikacji i sterowania, które działa w zakresie polepszania sterowania robotem wśród aktywnego zagłuszania i tłumienia radia elektronicznego.

Zobacz też: Spółka Milrem Robotics przedstawiła projekt nowego bezzałogowego pojazdu bojowego

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply