Estońska spółka Milrem Robotics poinformowała 20 kwietnia o pracach dotyczących nowego bezzałogowego pojazdu bojowego (ang. Robotic Combat Vehicle, RCV). Prototyp będzie nosił nazwę Type X. Pojazd ma być uzupełnieniem dla podstawowych czołgów i bojowych wozów piechoty (BWP).

Estońska spółka Milrem Robotics 20 kwietnia poinformowała o pracach, które są prowadzone wokół projektu nowego bezzałogowego pojazdu bojowego (RCV). Prototyp pojazdu ma nosić nazwę Type X. Opisywany RCV ma stanowić uzupełnienie dla podstawowych czołgów oraz bojowych wozów piechoty (BWP).

Model RCV, nad którym pracuje firma, ma posiadać liczne zalety w porównaniu do obecnie wykorzystywanych wozów bojowych. Ma być dwa razy tańszy i trzy razy lżejszy niż typowe BWP.  Niewielkie rozmiary modelu mają zapewnić możliwość transportowania go drogą lotniczą. Ma być uzbrojony w armaty automatyczne o kalibrze do 50 mm. Ma także posiadać obniżoną sygnaturę cieplną, co utrudni wykrywanie go przez podczerwień. Type X ma posiadać hybrydową skrzynię biegów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Spółka przewiduje, że jego budowa zakończy się jeszcze w tym roku.  Następnie ma zostać skierowany do testów. Prace nad modelem są prowadzone już od kilku lat. Za ich finansowanie odpowiada nieznany klient związany z estońskimi siłami zbrojnymi. Model powinien zostać wprowadzony do sprzedaży w ciągu najbliższych trzech lat.

Type X ma idealnie sprawdzać się w sytuacjach wysokiego ryzyka, w których obecność żołnierzy byłaby zbyt niebezpieczna.

Kuldar Väärsi, założyciel i dyrektor generalny Milrem Robotics, powiedział, że nowym długoterminowym celem jest zastąpienie wszystkich bojowych pojazdów piechoty w starym stylu nowymi systemami. Jest przekonany, że podobnie jak w wielu innych dziedzinach życia, przemysł obronny będzie w przyszłości coraz bardziej zależny od robotów, a coraz mniej osób będzie zaangażowanych w operacje bojowe.

Wyraził także opinię, że wozem Type X będą zainteresowane Siły Zbrojne Estonii.

Zobacz także: W Hucie Stalowa Wola trwają przygotowania do produkcji nowego wozu bojowego piechoty Borsuk

armyrecognition.com / facebook.com / altair.com.pl / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz