Turcja przeprowadziła kolejną akcję wojskową na terytorium Iraku przeciwko Kurdom z Partii Pracujących Kurdystanu (PPK) – poinformowało w środę ministerstwo obrony Turcji na Twitterze. Co najmniej trzech tureckich żołnierzy zginęło.

Jak poinformowało w środę ministerstwo obrony Turcji na Twitterze, wojska tego kraju przeprowadziły na terytorium Iraku kolejną operację wojskową przeciwko Kurdom z Partii Pracujących Kurdystanu (PPK). Według późniejszego komunikatu. Trzech żołnierzy tureckich zginęło, a czterech zostało rannych.

Tureckie ministerstwo uważa, że armia turecka zadała grupie potężny cios. W oświadczeniu dodano, że ranni żołnierze zostali natychmiast hospitalizowani.

Tureckie ministerstwo obrony oświadczyło, że jego siły rozpoczęły „Operację Claw-Eagle 2” przeciwko siłom Partii Pracujących Kurdystanu w pobliżu Góry Gare. Tureckie Ministerstwo Obrony stwierdziło, że operacja została przeprowadzona w ramach „prawa do samoobrony na podstawie prawa międzynarodowego”.

Saban Xelil, burmistrz miasta Dînartê niedaleko Gare, powiedział portalowi Kurdistan24, że samoloty i helikoptery armii tureckiej zbombardowały sześć wiosek w okolicy, a także że bombardowanie trwało do 8 rano w środę. Xelil dodał, że nie odnotowano żadnych ofiar w środowej operacji, ale winnice i niektóre pola uprawne zostały poważnie uszkodzone w wyniku bombardowań.

Zobacz też: Pięć ofiar cywilnych tureckich nalotów w północnym Iraku

Turcja wraz z NATO postrzega PPK jako organizację terrorystyczną. Podczas wcześniejszych akcji w regionie Kurdystanu tureckie samoloty spowodowały śmierć cywilów niezwiązanych z PPK, a także rozległe zniszczenia w gospodarstwach rolnych i miejscowym inwentarzu. Regionalny Rząd Kurdystanu (KRG) zwrócił się wcześniej do walczących stron o unikanie konfliktu w regionie.

Turcja uważa, że obecność PPK w Iraku jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa i wezwała irackich urzędników do podjęcia niezbędnych kroków w celu wyeliminowania grupy. Ankara zaznaczyła wcześniej, że jeśli nie podejmie się spodziewanych kroków, nie będzie unikała ataków na grupę.

Zobacz też: Anadolu: Turcja w lipcu „zneutralizowała” 106 członków Partii Pracujących Kurdystanu i Ludowych Jednostek Obrony

Kresy.pl/Kurdistan24/Daily Sabah

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz