Prezydent USA Donald Trump powiedział w poniedziałek, że każde porozumienie z Iranem powinno zawierać wymóg przystąpienia kilku kolejnych państ do “Porozumień Abrahama”.

Są to porozumienia zakładające uznanie państwowości Izraela i nawiązanie z nim relacji dyplomatycznych. W czasie pierwszej kadencji Trum doprowadził do tego w przypadku Barhajnu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Maroka i Sudanu. Sformułowanie amerykańskiego prezydenta nie bierze pod uwagę, że Turcja, inaczej niż Arabia Saudyjska, uznaje formalnie Izrael od pierwszego roku jego istnienia, choć od 2024 roku relacje te są praktycznie zamrożone.

W kolejny wpisie w mediach społecznościowych Trump stwierdził, że negocjacje „postępują pomyślnie”, ale uzależnił ewentualne porozumienie od rozszerzonego uczestnictwa w porozumieniach podpisanych po raz pierwszy w 2020 roku, które od pierwszej kadencji są niego zdecydowanym priorytetem.

Wskazał na Arabię ​​Saudyjską i Katar jako kraje, które powinny „natychmiast” podpisać porozumienie, a następnie Pakistan, Turcję, Egipt i Jordanię, jak zrelacjonowała agencja informacyjna Associated Press. Wpis ten również nie jest do końca zrozumiały, ponieważ dwa ostatnie państwa arabskie uznają Izrael już od dekad.

Jednak Trump uznał, że „po całym wysiłku włożonym przez Stany Zjednoczone w próbę ułożenia tej bardzo skomplikowanej układanki, powinno być obowiązkowe, aby wszystkie te kraje, co najmniej, jednocześnie podpisały Porozumienia Abrahama”.

Prezydent USA Donald Trump oświadczył, że porozumienie z Iranem zostało „w dużej mierze wynegocjowane”, a jego szczegóły mają zostać ogłoszone wkrótce. Jednak jeszcze w niedzielę przyznał, że negocjacje nie są zakończone.

Teheran wydaje się jednak nadal zachowywać twarde stanowisko. Agencja Tasnim, powiązana z irańskim Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej, podała jednak, że Stany Zjednoczone nadal blokują część potencjalnego porozumienia, w tym irańskie żądanie uwolnienia zamrożonych środków finansowych.

Wcześniej najwyższy przywódca Iranu, Modżtaba Chamenei miał polecić, że nie może być mowy o oddaniu komukolwiek już wzbogaconego przez jego kraj materiału rozszczepialnego i wydaje się, że właśnie program atomowy Republiki Islamskiej nadal pozostaje główną kwestią sporną między Waszyngtonem a Teheranem.

apnews.com/kresy.pl

Tagi: , , , , , , , , ,
forma płatności