Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie osiągnęły w czwartek historyczne porozumienie pokojowe, które doprowadzi do pełnej normalizacji stosunków dyplomatycznych między dwoma krajami Bliskiego Wschodu w porozumieniu, któremu pośredniczył prezydent USA Donald Trump – poinformował Reuters.

Jak poinformowała Agencja Prasowa Reuters, przy pośrednictwie prezydenta USA Donalda Trumpa, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Izrael osiągnęły w czwartek porozumienie pokojowe. Ma ono doprowadzić no pełnej normalizacji stosunków dyplomatycznych.

Zgodnie z umową Izrael zgodził się zawiesić próbę aneksji obszarów osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu Jordanu, przekazali Reutersowi urzędnicy Białego Domu. Porozumienie pokojowe było wynikiem długich dyskusji między Izraelem, ZEA i Stanami Zjednoczonymi, które zwłaszcza w ostatnim czasie nabrały tempa.

Porozumienie zostało przypieczętowane w czwartek w rozmowie telefonicznej między Trumpem, premierem Izraela Benjaminem Netanjahu i szejkiem Mohammedem Bin Zayedem, koronowanym księciem Abu Zabi.

„Ogromny przełom dzisiaj! Historyczne porozumienie pokojowe między naszymi dwoma wielkimi przyjaciółmi, Izraelem i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi” – napisał Trump na Twitterze.

Zobacz też: Palestyńczycy odmówili przyjęcia transportu pomocy medycznej za pośrednictwem Izraela

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Urzędnicy określili porozumienie jako pierwsze tego rodzaju od czasu podpisania traktatu pokojowego przez Izrael i Jordanię w 1994 roku. Daje ono również Trumpowi duży sukces w polityce zagranicznej, podczas kampanii o reelekcję na stanowisko prezydenta USA.

Przedstawiciele Białego Domu przekazali, że doradca Trumpa Jared Kushner, ambasador USA w Izraelu David Friedman i wysłannik ds. Bliskiego Wschodu Avi Berkowitz, a także sekretarz stanu Mike Pompeo i doradca ds. Bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Robert O’Brien byli głęboko zaangażowani w negocjowanie umowy.

We wspólnym oświadczeniu wydanym przez trzy narody stwierdzono, że trzej przywódcy „zgodzili się na pełną normalizację stosunków między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi”. „Ten historyczny przełom dyplomatyczny przyczyni się do pokoju w regionie Bliskiego Wschodu i jest świadectwem odważnej dyplomacji i wizji trzech przywódców oraz odwagi Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Izraela do wytyczenia nowej ścieżki, która odblokuje wielki potencjał w regionie” – głosi oświadczenie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Delegacje z Izraela i Zjednoczonych Emiratów Arabskich spotkają się w najbliższych tygodniach, aby podpisać bilateralne umowy dotyczące inwestycji, turystyki, lotów bezpośrednich, bezpieczeństwa, telekomunikacji i innych zagadnień. Oczekuje się, że oba kraje wkrótce otworzą u siebie placówki dyplomatyczne.

W oświadczeniu stwierdzono, że „w wyniku tego dyplomatycznego przełomu i na prośbę prezydenta Trumpa i przy wsparciu Zjednoczonych Emiratów Arabskich Izrael zawiesi deklarację suwerenności” nad obszarami Zachodniego Brzegu przewidzianymi w amerykańskim planie pokojowym przedstawionym przez Trumpa w styczniu.

„Izrael w dającej się przewidzieć przyszłości będzie się koncentrował na budowaniu tych stosunków i dążeniu do wszystkich korzyści, które mogą wyniknąć z posiadania nowych stosunków z tym krajem, a my również przełamujemy lody, aby dokonać większej normalizacji i porozumień pokojowych z innymi państwami w regionie” – powiedział Reutersowi jeden z urzędników Białego Domu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Porozumienie przewiduje zapewnienie muzułmanom większego dostępu do meczetu Al-Aksa na Starym Mieście w Jerozolimie czy umożliwienie  im lot z Abu Zabi do Tel Awiwu. We wspólnym oświadczeniu stwierdzono, że Zjednoczone Emiraty Arabskie i Izrael natychmiast rozszerzą i przyspieszą współpracę w zakresie leczenia i rozwoju szczepionki przeciwko nowemu koronawirusowi w czasie pandemii.

Kresy.pl/Reuters

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz