Władze Autonomii Palestyny odmówiły przyjęcia pomocy medycznej ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich transportowanej przez terytorium Izraela – przekazywał w czwartek Middle East Monitor.

Jak poinformował Middle East Monitor rząd palestyński odmówił przyjęcia pomocy medycznej ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich transportowanej drogą powietrzną przez terytorium Izraela. 

Pomoc, zorganizowana przez ONZ, do walki z koronawirusem została dostarczona samolotem Etihad Airways, który leciał z ZEA do Tel Awiwu. ZEA nie ma stosunków dyplomatycznych z Izraelem, jednak oba kraje obawiają się wzrostu znaczenia Islamskiej Republiki Iranu w regionie Bliskiego Wschodu.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3802.49 PLN    (17.28%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Władze Autonomii Palestyny twierdzą, że pomoc ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich nie była w żaden sposób konsultowania. Strona palestyńska obawia się, że kraje arabskie wykorzystają pandemię koronawirusa i sytuację na Zachodnim Brzegu Jordanu do normalizacji stosunków z Izraelem.

Zobacz też: Autonomia Palestyny zawiesza współpracę z CIA

Wszelka pomoc humanitarna powinna być zawsze konsultowana z władzami Autonomii Palestyny, a nie z Izraelem – przekazywał w rozmowie z Middle East Monitor urzędnik państwowy. „Wysłanie zapasów bezpośrednio do Izraela stanowi przykrywkę dla normalizacji”.

Przywódca Iranu Ajatollah Ali Chamenei potępił pierwszy komercyjny lot między dwoma krajami jako formę „zdrady” w sprawie palestyńskiej.

„Dzisiaj niektóre państwa Zatoki Perskiej dopuściły się największej zdrady w stosunku do własnej historii i historii świata arabskiego. Zdradzili Palestynę, wspierając Izrael”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak przekazywaliśmy na naszym portalu, we wtorek prezydent Autonomii Palestyńskiej oświadczył, że Palestyna zrywa wszystkie porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi oraz Izraelem. Deklaracja jest formą odpowiedzi na plany aneksji części Zachodniego Brzegu.

Abbas podkreślił, że rząd palestyński jest „na dzień dzisiejszy zwolniony ze wszystkich umów i porozumień z rządami USA i Izraela oraz ze wszystkich zobowiązań opartych na tych porozumieniach”.

Kresy.pl/Middle East Monitor

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz