W czwartek, Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie ogłosiły, że będą współpracować w walce z koronawirusem – poinformowała Agencja Prasowa Reuters. Jest to kolejny krok Izraela w celu ułożenia stosunków z krajami Zatoki Perskiej.

Jak poinformowała w czwartek Agencja Prasowa Reuters, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Izrael ogłosiły rozpoczęcie współpracy w ramach zwalczania koronawirusa. Reuters zwraca uwagę, że to kolejny krok w stronę ocieplania stosunków z arabskim krajem.

Dwie prywatne firmy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i dwie izraelskie firmy będą współpracować przy projektach medycznych, w tym w celu zwalczania koronawirusa – poinformowała państwowa agencja informacyjna WAM ZEA.

Współpraca pojawiła się w czasie silnego sprzeciwu państw arabskich wobec planów Izraela w sprawie aneksji części okupowanego Zachodniego Brzegu – terytorium należącego do Autonomii Palestyny i które Palestyńczycy chcieliby widzieć w granicach swojego ewentualnego państwa.

Izrael nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych z krajami arabskimi w Zatoce Perskiej, ale wspólne obawy o regionalne wpływy Iranu doprowadziły do ​​ograniczonej odwilży w stosunkach.

„To partnerstwo naukowo-medyczne pozwala przezwyciężyć historyczne i polityczne wyzwania w regionie” – poinformowały władze ZEA za pośrednictwem państwowej agencji prasowej dodając, że priorytetem są działania humanitarne i konstruktywna współpraca w celu ochrony zdrowia ludzi.

Zobacz też: “Chodzi o nasze przetrwanie”. ZEA przygotowują się do lotu na Marsa

Premier Benjamin Netanyahu poinformował wcześniej w czwartek, że formalne ogłoszenie o partnerstwie jest bliskie. W ubiegłym tygodniu minister spraw zagranicznych ZEA, Anwar Gargash przekazał, że może współpracować z Izraelem w niektórych obszarach, w tym w walce z koronawirusem i w rozwoju technologii, pomimo różnic politycznych.

Podczas ceremonii wojskowej Netanjahu powiedział, że Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie będą współpracować w dziedzinie badań, rozwoju i technologii „w celu poprawy dobrobytu całego regionu”.

W maju linie lotnicze z siedzibą w Abu Zabi wykonały pierwszy znany lot przewoźnika ZEA do Izraela, niosąc pomoc medyczną dla Palestyńczyków w związku z pandemią koronawirusa.

Zobacz też: Palestyńczycy odmówili przyjęcia transportu pomocy medycznej za pośrednictwem Izraela

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przemawiając na konferencji grupy rzeczników Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego 16 czerwca Gargash zaznaczył, że Izrael nie może oczekiwać normalizacji stosunków ze światem arabskim, jeśli anektuje ziemie Zachodniego Brzegu. Powiedział także, że współpraca z Izraelem w sprawie pandemii nie wpłynie na sprzeciw ZEA przed aneksją.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply