Zdaniem byłego szefa MSZ, a obecnie europosła PiS, Witolda Waszczykowskiego, pod względem bezpieczeństwa czy energetyki Polska nie ma alternatywy dla współpracy z USA i robienia interesów z Amerykanami.

W czwartek na antenie Radia Maryja były szef MSZ Witold Waszczykowski komentował sprawy dotyczące relacji polsko-amerykańskich. Przekonywał w niej, że w kluczowych obszarach bezpieczeństw, Polska nie ma alternatywy dla sojuszu z USA.

– Eksperci wojskowi jasno mówią, że można się spodziewać próby stworzenia przez Rosję korytarza lądowego, połączenia między Kaliningradem a Białorusią, wzdłuż granicy polsko-litewskiej – to tzw. przesmyk suwalski – mówił europoseł PiS. Dodał te, że Rosjanie zaatakowali Gruzję i Ukrainę oraz anektowali Krym, łącząc go z Rosją mostem nad Cieśnina Kerczeńską. Jego zdaniem, można tu „się spodziewać różnych wydarzeń”.

Czytaj również: Waszczykowski: jesteśmy głównym, największym partnerem flankowym USA

 

– Jesteśmy na skraju Unii Europejskiej i NATO. Siłą rzeczy ponosimy koszty obrony reszty Europy. Te koszty muszą być dzielone. Uważamy, że Europa powinna partycypować w tej obronie. Jedyna odpowiedź, jaką otrzymujemy, pochodzi z USA. Alternatywy tutaj nie ma – twierdził Waszczykowski. Zaznaczał, że główne państwa członkowskie Unii Europejskiej, w przeciwieństwie do USA, nie są zainteresowane powstrzymywaniem Rosji.

– Niemcy i Francja chciałyby współpracować z Rosją, głównie ze względów ekonomicznych, ale to grozi problemami bezpieczeństwa Polski. Chcemy być bardziej niezależni, jeśli chodzi o energetykę – kupować gaz ze źródeł, gdzie ceny nie są politycznie umotywowane – powiedział były szef MSZ, odnosząc się m.in. do zwiększanych przez rząd PiS zakupów gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych. Dodał, że tym z kolei, co „proponuje Europa”, jest „więcej gazu rosyjskiego”.

Przeczytaj: Waszczykowski: oferujemy Amerykanom rynek 12 państw Trójmorza

Zobacz: Waszczykowski dla RIA Novosti: Amerykański gaz jest znacząco droższy od rosyjskiego

– Każdą kwestię interesów, jakie mamy wspólnie z Amerykanami, możemy prześledzić pod kątem alternatywy, ale jej nie ma. Gdyby była, nasi przywódcy by ją uwzględniali – twierdził europoseł.

Zdaniem byłego szefa polskiej dyplomacji, Polacy powinni „być mądrzy przed szkodą, a nie po szkodzie”. Podkreślał, że należy utrzymywać więzi transatlantyckie i przekonywał, żeby traktować USA jako mocarstwo europejskie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

– Stany Zjednoczone traktujemy jako mocarstwo, również europejskie, które zostało założone przez Europejczyków i ma na Starym Kontynencie interesy. My też mamy interesy w USA. Więzi transatlantyckie powinny być utrzymane. W związku z tym jest naturalne, że prezydent Donald Trump zaprosił w tej chwili przedstawiciela przyjaznego państwa, które chce utrzymać więzi transatlantyckie i chce kooperować ze Stanami Zjednoczonymi – powiedział Waszczykowski. – To normalne, że najpierw szuka się jego opinii i z nim chce się porozumieć, zanim zacznie rozmawiać z tymi, którzy są niechętni współpracy transatlantyckiej.

Czytaj również: „Polska zapłaci za przysłanie dodatkowych żołnierzy USA”. Konferencja Dudy i Trumpa [+VIDEO]

RIRM / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply