Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski podkreśla, że szczyt państw Trójmorza jest dla USA okazją do wejścia amerykańskich koncernów na rynek Europy Środkowej. „My oferujemy rynek dwunastu państw Trójmorza”.

W programie „Gość Poranka” na antenie TVP Info, szef polskiej dyplomacji mówił o wizycie prezydenta USA w Polsce. Jeszcze przed rozpoczęciem oficjalnej części wizyty zwracał uwagę na znaczenie tzw. inicjatywy Trójmorza w kontekście energetycznym.

– Jeśli amerykańskie koncerny chciałyby otworzyć centra operacyjne w Polsce, to teraz jest ku temu świetna okazja – stwierdził Waszczykowski. – Amerykanie są zainteresowani dużymi rynkami, dlatego my oferujemy rynek dwunastu państw Trójmorza – zaznaczył.

– Pokazujemy nasze zdolności mobilizacyjne regionu, aby przekonać prezydenta Trumpa do siebie. Staramy się o członkostwo w grupie G20. Według analiz jesteśmy na progu państw, które spełniają kryterium dochodowości – stwierdził szef MSZ.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Dziś w Warszawie rozpoczął się Szczyt Trójmorza, z udziałem przywódców i przedstawicieli 12 krajów z Europy Środkowej i Wschodniej. W kontekście wizyty Trumpa zwracano uwagę, że to inicjatywa dzięki której cały region ma rozwinąć się gospodarczo. Zarówno w aspekcie infrastrukturalnym, jak i energetycznym. Donald Trump jest gościem honorowym spotkania. Jego gospodarzami są prezydenci Polski i Chorwacji.

Inicjatywa Trójmorza zrzesza kraje położone między Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym. W jej skład wchodzą jednak wyłącznie członkowie Unii Europejskiej, by nie powstawała konkurencyjna wobec Unii struktura. Kwestia ta wzbudziła niezadowolenie na Ukrainie.

W czasie szczytu liderzy krajów Europy Środkowej i Wschodniej mają rozmawiać o nowych połączeniach drogowych, kolejowych, morskich a także o wspólnym bezpieczeństwie energetycznym.

Na rozpoczęciu szczytu Donald Trump zdecydowanie zaznaczył, że USA popierają inicjatywę Trójmorza, szczególnie w kwestii energetycznej. Stany Zjednoczone stają się eksporterem energii, w tym gazu LNG. Liczą na to, że Europa Środkowa będzie ważnym rynkiem zbytu surowca.

Polska hubem dla LNG z USA

Prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych podczas wspólnej konferencji prasowej mówili o zacieśnianiu więzi w zakresie bezpieczeństwa i energetyki. Donald Trump podkreślił, że USA popierają Inicjatywę Trójmorza, w tym w kwestiach współpracy energetycznej.

Duda zaznaczył, że rozmowy dotyczyły także współpracy gospodarczej. – Mówiliśmy dużo o dostawach gazu LNG do Polski – powiedział prezydent. Wyraził radość z pierwszej dostawy LNG z USA. – To otwiera drogę do kolejnych kontraktów. Mam nadzieję, że niedługo będzie podpisany kontrakt długoterminowy – powiedział Duda. Podkreślił, że ma to znaczenie na rzecz dywersyfikacji źródeł energii.

Przeczytaj: „Polacy mają niezłomnego ducha”. Duda i Trump o Trójmorzu, bezpieczeństwie i energetyce

Trump powiedział także, że Stany Zjednoczone zdecydowanie popierają inicjatywę Trójmorza. Chcą także pomóc Polsce i innym krajom w kwestiach dotyczących dywersyfikacji źródeł energii, żeby kraje regionu nie były uzależnione od jednego dostawcy. – Być może trochę podniesiemy wam cenę [LNG], ale prezydent Duda to dobry negocjator – dodał żartobliwie Trump. – Mamy nadzieję, że wzmocniony relacje handlowe z Polską.

Odpowiadając później na pytania, Trump zaznaczył, że USA w najbliższym czasie staną się dużym eksporterem energii. Stwierdził, że umowa z Polską może zostać podpisana stosunkowo szybko.

Duda sprecyzował, że umowę podpiszą firmy  z obu krajów. Podkreślił, że najważniejsze jest „zielone światło” z obu stron na import LNG z USA. Jego zdaniem Polska mogłaby stać się „hubem” dla amerykańskiego gazu w regionie. – Będziemy dziś o tym rozmawiali w ramach inicjatywy Trójmorza – powiedział. Zaznaczył, że to także kwestia budowy korytarza gazowego na osi północ – południe, a także zapewnienia dostaw alternatywnych dla Ukrainy (która również stara się o przyjmowanie LNG z USA). – Rozmawialiśmy dziś o tym. Przyszłość rysuje się w dobrych barwach – powiedział Duda.

Odpowiadając na pytanie TVN o gwarancje ze strony USA ws. przyszłości wojsk amerykańskich w Polsce, Trump odpowiedział: Nie rozmawialiśmy o gwarancjach.

Tvp.info / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz