„Polacy mają niezłomnego ducha”. Duda i Trump o Trójmorzu, bezpieczeństwie i energetyce

Prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych podczas wspólnej konferencji prasowej mówili o zacieśnianiu więzi w zakresie bezpieczeństwa i energetyki. Donald Trump podkreślił, że USA popierają Inicjatywę Trójmorza, w tym w kwestiach współpracy energetycznej.

Podczas wspólnej konferencji na Zamku Królewski prasowej prezydentów Polski i USA, Andrzej Duda podkreślił, że wizyta Donalda Trumpa pokazuje wieź między Polską a USA. A także wagę wzajemnej współpracę, m.in. w zakresie bezpieczeństwa.

– Mówiliśmy o obecności żołnierzy USA w Polsce, wzmacnianiu naszej części Europy, a zarazem wschodniej flanki NATO – powiedział polski prezydent. Zaznaczył, że rozmawiano o sytuacji na Ukrainie i manewrach Zapad-17 na Białorusi. Jak również nt. kontaktów związanych z modernizacją polskiej armii. W tym o porozumieniu ws. zakupu rakiet Patriot, a także zakupów a ramach programu Homar.

Przeczytaj: Trump na Zamku Królewskim. Rozmowy z prezydentem Dudą

Bezpieczeństwo i LNG

– Ogromnie się cieszę z tych rozmów. Trump myśli poważnie o bezpieczeństwie Polski – zaznaczył Duda. Podziękował również Trumpowi za dostrzeganie wkładu amerykańskiej Polonii w budowę pomyślności USA.

Duda zaznaczył, że rozmowy dotyczyły także współpracy gospodarczej. – Mówiliśmy dużo o dostawach gazu LNG do Polski – powiedział prezydent. Wyraził radość z pierwszej dostawy LNG z USA. – To otwiera drogę do kolejnych kontraktów. Mam nadzieję, że niedługo będzie podpisany kontrakt długoterminowy – powiedział Duda. Podkreślił, że ma to znaczenie na rzecz dywersyfikacji źródeł energii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Dodał również, że podczas Szczytu Trójmorza, przedstawiciele 12 krajów regionu będą dyskutować m.in. o kwestach bezpieczeństwa energetycznego, a także rozwoju infrastruktury w Europie Środkowej oraz o polityce UE. Wyraził nadzieję, że we współpracy z USA będzie można rozwijać infrastrukturę i konkurencyjność Europu Środkowej jako części Unii Europejskiej. – Mam nadzieję na współpracę USA i krajów Trójmorza na zasadzie win-win.

Donald Trump ze swojej strony podziękował „za uprzejmą gościnę”. Zaznaczył, że amerykanie polskiego pochodzenia poparli go i podziękował za to.

– Polska to wspaniały kraj, bardzo inspirujący i z bogatą historią – powiedział Trump. – Zakończyliśmy owocne spotkanie , podkreśliliśmy trwałe więzi przyjaźni – zaznaczył. – Polska to nie tyko prawdziwy przyjaciel, ale też sojusznik USA w kwestii współpracy wojskowej – powiedział.

– Macie naprawdę zupełnie niezłomnego ducha, jest to coś, o czym dowiedzieliśmy się na przestrzeni wielu lat – mówił Trump.

Amerykański prezydent docenił rolę Polski w walce z ISIS. Podziękował także narodowi polskiemu za życzliwość wobec żołnierzy USA. Trump zaznaczył, że USA nie chcą dopuścić do kolejnych konfliktów.

– Silny sojusz z Polską i z NATO pozostaje nadal kluczowym elementem niedopuszczania do konfliktów i do zapewnienia, że wojna pomiędzy mocarstwami już nigdy nie doprowadzi do spustoszenia – powiedział prezydent USA. – Wraz z Polską wypracowujemy reakcję na agresywne działanie i destabilizujące zachowanie Rosji. Jesteśmy wdzięczni za przykład, jaki Polska daje wszystkim krajom członkowskim Sojuszu Północnoatlantyckiego wypełniając swoje zobowiązania finansowe.

 – Polska jako jeden z niewielu krajów wypełnia swoje zobowiązania w zakresie obronności – powiedział Trump. Zaznaczył, że nadszedł najwyższy czas, żeby wszystkie kraje NATO ponosiły właściwe koszty. – Polska swoim zobowiązaniom sprostała, a nawet je przekracza – podkreślił Trump. Zwrócił też uwagę na wybór Polski do RB ONZ, a także na zagrożeniu ze strony Korei Płn., któremu należy stawić czoła.

– Prezydent Duda i ja wzywamy wszystkie narody do przeciwstawienia się temu globalnemu zagrożeniu i do publicznego zademonstrowania Korei Północnej, że poniesie konsekwencje za dążenie do uzyskania broni jądrowej – podkreślił Trump.

Prezydenci omawiali także sytuację w Syrii i walkę z ISIS. Trump zaznaczył, że poczyniono w walce z dżihadystami znaczące postępy. Dodał, że sytuacja w Syrii wymaga rozwiązania, a USA nie będą tolerować używania broni chemicznej.

USA wspierają inicjatywę Trójmorza

Trump powiedział także, że Stany Zjednoczone zdecydowanie popierają inicjatywę Trójmorza. Chcą także pomóc w kwestiach dotyczących dywersyfikacji źródeł energii, żeby kraje regionu nie były uzależnione od jednego dostawcy. Dodał, że do Polski przybędzie jeszcze więcej statków z amerykańskim gazem skroplonym. – Być może trochę podniesiemy wam cenę [LNG], ale Andrzej Duda to dobry negocjator – dodał żartobliwie Trump. – Mamy nadzieję, że wzmocniony relacje handlowe z Polską.

– Polska to szczególny kraj, szczególny naród. Cieszę się, ze tutaj jestem – zakończył Trump.

Odpowiadając później na pytania, Trump zaznaczył, że USA w najbliższym czasie staną się dużym eksporterem energii. Stwierdził, że umowa z Polską może zostać podpisana stosunkowo szybko.

Duda sprecyzował, że umowę podpiszą firmy  z obu krajów. Podkreślił, że najważniejsze jest „zielone światło” z obu stron na import LNG z USA. Jego zdaniem Polska mogłaby stać się „hubem” dla amerykańskiego gazu w regionie. – Będziemy dziś o tym rozmawiali w ramach inicjatywy Trójmorza – powiedział. Zaznaczył, że to także kwestia budowy korytarza gazowego na osi północ – południe, a także zapewnienia dostaw alternatywnych dla Ukrainy (która również stara się o przyjmowanie LNG z USA). – Rozmawialiśmy dziś o tym. Przyszłość rysuje się w dobrych barwach – powiedział Duda.

Odpowiadając na pytanie TVN o gwarancje ze strony USA ws. przyszłości wojsk amerykańskich w Polsce, Trump odpowiedział: Nie rozmawialiśmy o gwarancjach.

Duda dodał, że rozmawiano głównie o sytuacjach w zakresie bezpieczeństwa. – Z tego pkt widzenia nie ma wątpliwości, że obecność sil USA i NATO jest obecnie absolutnie uzasadniona – zaznaczył. Później Trump zaznaczał, że mimo ambicji ws. eksportu energii, w tym gazu, USA nigdy nie będą traktować tego jako narzędzia monopolizującego.

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz