Po trzech latach opóźnienia izraelska komisja ministerialna zatwierdziła w niedzielę 7 lutego poważną umowę zbrojeniową z USA dotyczącą zaopatrzenia izraelskich sił powietrznych w liczne samoloty i amunicję – poinformował Times of Israel.

Jak poinformował portal Times of Israel, w niedzielę siódmego lutego, po trzech latach opóźnienia izraelska komisja ministerialna zatwierdziła poważną umowę zbrojeniową z USA dotyczącą zaopatrzenia izraelskich sił powietrznych w liczne samoloty i amunicję.

Umowa pozwoli wojsku na zakup myśliwców F-35 i F-15, ciężkich helikopterów transportowych, samolotów do tankowania i innego sprzętu uznanego za krytyczny przez wojsko, takiego jak pociski przechwytujące i zaawansowane pociski do samolotów, za około 2,74 miliarda dolarów.

Zobacz też: USA: Izrael otrzyma prawo weta ws. sprzedaży broni na Bliskim Wschodzie

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Finansowanie będzie pochodzić z 3,8 miliardów dolarów pomocy wojskowej, którą Stany Zjednoczone udzielają Izraelowi każdego roku, ale ponieważ płatność będzie musiała nastąpić z góry, umowa będzie wymagała dużych pożyczek z amerykańskich banków, które będą kosztować rząd Izraela setki miliony szekli odsetek.

Zatwierdzenie tego planu było znaczącym zwycięstwem ministra obrony Bennego Gantza, którego resort poparł tę opcję, w przeciwieństwie do innych propozycji, które zakładały zakup tylko takiego sprzętu, na jaki rząd mógł sobie pozwolić bez kredytów.

W szczególności Ministerstwo Finansów sprzeciwiło się temu planowi finansowania, powołując się na obawy budżetowe, ale zostało ono odrzucone. W świetle tego sprzeciwu prokurator generalny Avichai Mandelblit również sprzeciwił się zaciągnięciu przez IDF pożyczki z zagranicy, ponieważ takie posunięcia prawnie wymagają zgody głównego księgowego Ministerstwa Finansów, nie zawetował jednak decyzji rządu.

[kresy_casaul]

Według izraelskiej telewizji Waszyngton wyznaczył Izraelowi termin na zatwierdzenie umowy w ciągu najbliższych dwóch tygodni lub utratę pierwszeństwa w amerykańskich liniach montażowych, co mogło opóźnić transakcję o około dwa lata.

Ministerstwo Obrony utrzymuje, że odsetki mogłyby zostać spłacone z przyszłej amerykańskiej pomocy wojskowej, zakładając, że Waszyngton będzie ją nadal zapewniać.

Zobacz też: Sudan podpisał umowę normalizującą stosunki z Izraelem

Kresy.pl/Times of Israel

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz