Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych Obrony USA chce stworzyć drona wystrzeliwanego z powietrza, który przenosi własną, mniejszą broń – przekazał w środę portal Defense News.

Jak poinformował w środę portal Defense News, Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych Obrony USA (DARPA) chce stworzyć drona wystrzeliwanego z powietrza, który przenosi własną, mniejszą broń.

Jeśli się powiedzie, nowy dron – zwany LongShot – może pozwolić załogowym statkom powietrznym o wysokiej wartości, takim jak myśliwce i bombowce, opuścić pole działań, podczas gdy dron porusza się dalej i uderza w wiele celów za pomocą własnej broni wystrzeliwanej z powietrza.

DARPA ogłosiła 8 lutego, że przyznała kontrakty General Atomics, Lockheed Martin i Northrop Grumman na pierwszą fazę programu, podczas której firmy będą tworzyć wstępne projekty.

„Program LongShot zmienia paradygmat operacji walki powietrznej, demonstrując bezzałogowy pojazd odpalany z powietrza, zdolny do użycia aktualnej i zaawansowanej broni typu powietrze-powietrze” – powiedział ppłk Paul Calhoun, kierownik programu w biurze technologii taktycznej DARPA . „LongShot zakłóci tradycyjne ulepszenia broni, zapewniając alternatywne sposoby generowania zdolności bojowych”.

W ramach programu LongShot DARPA planuje zbadać napęd multimodalny, który organizacja uważa za kluczowy dla koncepcji działania drona.

„System powietrzny wykorzystujący napęd multimodalny mógłby wykorzystać wolniejszą prędkość i oszczędniejszy pod względem zużycia paliwa pojazd powietrzny do wnikania w powietrze, zachowując jednocześnie wysoce energetyczne pociski powietrze-powietrze do zaangażowania celów końcowych” – stwierdził Departament Obrony w materiale budżetowym na rok 2021 . W ten sposób UAV zyskuje na tym, że może pokonywać większe odległości, podczas gdy broń, którą wystrzeliwuje, ma większe prawdopodobieństwo zniszczenia zamierzonych celów.

Zobacz też: USA: DARPA użyje czeskich samolotów do testowania bojowego systemu sztucznej inteligencji

Jeśli rozwój LongShot zakończy się sukcesem, broń może „znacznie” zwiększyć zasięg, z którego załogowy samolot może ostrzelać cel, jednocześnie zmniejszając ryzyko dla ludzkich pilotów, podała DARPA w komunikacie prasowym.

DARPA nie odpowiedziała od razu na prośbę o komentarz na temat wartości kontraktów lub przyszłego harmonogramu programu, chociaż w komunikacie zauważyła, że ​​firmy będą budować i latać pełnowymiarowymi demonstratorami podczas przyszłej fazy programu. Podczas tych testów firmy udowodnią, że ich drony LongShot są zdolne do kontrolowanego lotu i odpalania broni.

DARPA uruchomiła program LongShot w roku finansowym 2021, żądając 22 milionów dolarów na rozpoczęcie prac koncepcyjnych.

Zobacz też: Ukraina planuje utworzyć Agencję Technologii Obronnych na wzór amerykańskiej DARPA

Grafika koncepcyjna LongShot wydana przez DARPA

Kresy.pl/Defense News

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply