Kolejnym etapem ma być wykorzystanie BMPT Terminator w warunkach bojowych w ramach pododdziałów pancernych, z uwzględnieniem strzelania w różnych sytuacjach taktycznych.

W poniedziałek biuro prasowe rosyjskiego Centralnego Okręgu Wojskowego poinformowało o zakończeniu pierwszego etapu eksperymentalnego wykorzystania bojowego pojazdu wsparcia czołgów Terminator na poligonie dywizji pancernej gwardii w obwodzie czelabińskim.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3747.49 PLN    (17.03%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„W toku próbnego zastosowania, rozpoczętego 1 grudnia 2020 roku, załogi przeprowadziły serię szkoleń w zakresie jazdy, prowadzenia ognia i przygotowania technicznego. Główne wysiłki były ukierunkowane na sprawdzenie cech układów sterowania i systemów uzbrojenia BMPT. W eksperymenty zaangażowano także przedstawicieli zakładu-producenta, celem okazania pomocy metodologicznej i w zakresie obsługi” – poinformowano.

Jak wynika z treści komunikatu Centralnego Okręgu Wojskowego, kolejnym etapem eksperymentu w zakresie opanowania BMPT Terminator będzie jego wykorzystanie w warunkach bojowych w ramach pododdziałów pancernych, z uwzględnieniem strzelania w różnych sytuacjach taktycznych.

Jak informowaliśmy, partia licząca osiem BMPT Terminator została dostarczona do 90. Dywizji Pancernej Gwardii na Uralu w grudniu 2020 roku dla próbnego wykorzystania i oswojenia się personelu wojskowego z takim sprzętem. Płk Andriej Sigariew, zastępca dowódcy dywizji pancernej zaznaczył, że unikalną cechą tego wozu jest możliwość śledzenia do trzech celów jednocześnie. Podano też, że wykorzystanie BMPT w formacjach bojowych może znacząco zwiększyć możliwości bojowe czołgów i ich przeżywalność na polu walki.

Rosyjski bojowy wóz wsparcia czołgów Terminator uzbrojony jest dwa działka 2A42 kal. 30 mm z zapasem 900 sztuk amunicji oraz system rakiet przeciwpancernych Ataka-T, granatniki kal. 30 mm i wielkokalibrowy karabin maszynowy. Zadaniem tego pojazdu jest zapewnianie siłom pancernym wsparcia ogniowego podczas działań ofensywnych, w tym zwalczanie żołnierzy wroga wyposażonych w przenośne zestawy przeciwpancerne. Wozy te są też w stanie razić takie cele, jak czołgi, wozy bojowe piechoty, pojazdy lekko opancerzone, a także wspólnie z oddziałami obrony powietrznej walczyć ze śmigłowcami czy nisko i wolno latającymi statkami powietrznymi. Wyposażone są też w nowoczesne przyrządy kierowania ogniem i cechują się wysoką manewrowością.

Zdaniem ekspertów wojskowych, jeden wóz Terminator może zastąpić pluton strzelców zmotoryzowanych złożony z 40 żołnierzy i sześć pojazdów opancerzonych. Pojazdy te brały udział w rosyjskiej operacji wojskowej w Syrii.

Przypomnijmy również, że Rosja pracuje nad nową wersją bojowego wozu wsparcia czołgów. Według zapowiedzi strony rosyjskiej, nowy bojowy wóz wsparcia czołgów powstaje w oparciu o platformę Armata. Ma być uzbrojony w działo kal. 57 mm.

Jak informowaliśmy wcześniej, w Rosji ruszyła produkcja ciężkich wozów bojowych na nowej platformie Armata. Pisaliśmy też, że rosyjscy specjaliści wojskowi proponują wyposażenie najnowszych czołgów T-14 Armata w nową bezzałogową wieżę z działem kal. 152 mm.

Tass/ rg.ru / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz