Kolejnym etapem ma być wykorzystanie BMPT Terminator w warunkach bojowych w ramach pododdziałów pancernych, z uwzględnieniem strzelania w różnych sytuacjach taktycznych.

W poniedziałek biuro prasowe rosyjskiego Centralnego Okręgu Wojskowego poinformowało o zakończeniu pierwszego etapu eksperymentalnego wykorzystania bojowego pojazdu wsparcia czołgów Terminator na poligonie dywizji pancernej gwardii w obwodzie czelabińskim.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„W toku próbnego zastosowania, rozpoczętego 1 grudnia 2020 roku, załogi przeprowadziły serię szkoleń w zakresie jazdy, prowadzenia ognia i przygotowania technicznego. Główne wysiłki były ukierunkowane na sprawdzenie cech układów sterowania i systemów uzbrojenia BMPT. W eksperymenty zaangażowano także przedstawicieli zakładu-producenta, celem okazania pomocy metodologicznej i w zakresie obsługi” – poinformowano.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak wynika z treści komunikatu Centralnego Okręgu Wojskowego, kolejnym etapem eksperymentu w zakresie opanowania BMPT Terminator będzie jego wykorzystanie w warunkach bojowych w ramach pododdziałów pancernych, z uwzględnieniem strzelania w różnych sytuacjach taktycznych.

Jak informowaliśmy, partia licząca osiem BMPT Terminator została dostarczona do 90. Dywizji Pancernej Gwardii na Uralu w grudniu 2020 roku dla próbnego wykorzystania i oswojenia się personelu wojskowego z takim sprzętem. Płk Andriej Sigariew, zastępca dowódcy dywizji pancernej zaznaczył, że unikalną cechą tego wozu jest możliwość śledzenia do trzech celów jednocześnie. Podano też, że wykorzystanie BMPT w formacjach bojowych może znacząco zwiększyć możliwości bojowe czołgów i ich przeżywalność na polu walki.

Rosyjski bojowy wóz wsparcia czołgów Terminator uzbrojony jest dwa działka 2A42 kal. 30 mm z zapasem 900 sztuk amunicji oraz system rakiet przeciwpancernych Ataka-T, granatniki kal. 30 mm i wielkokalibrowy karabin maszynowy. Zadaniem tego pojazdu jest zapewnianie siłom pancernym wsparcia ogniowego podczas działań ofensywnych, w tym zwalczanie żołnierzy wroga wyposażonych w przenośne zestawy przeciwpancerne. Wozy te są też w stanie razić takie cele, jak czołgi, wozy bojowe piechoty, pojazdy lekko opancerzone, a także wspólnie z oddziałami obrony powietrznej walczyć ze śmigłowcami czy nisko i wolno latającymi statkami powietrznymi. Wyposażone są też w nowoczesne przyrządy kierowania ogniem i cechują się wysoką manewrowością.

Zdaniem ekspertów wojskowych, jeden wóz Terminator może zastąpić pluton strzelców zmotoryzowanych złożony z 40 żołnierzy i sześć pojazdów opancerzonych. Pojazdy te brały udział w rosyjskiej operacji wojskowej w Syrii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy również, że Rosja pracuje nad nową wersją bojowego wozu wsparcia czołgów. Według zapowiedzi strony rosyjskiej, nowy bojowy wóz wsparcia czołgów powstaje w oparciu o platformę Armata. Ma być uzbrojony w działo kal. 57 mm.

Jak informowaliśmy wcześniej, w Rosji ruszyła produkcja ciężkich wozów bojowych na nowej platformie Armata. Pisaliśmy też, że rosyjscy specjaliści wojskowi proponują wyposażenie najnowszych czołgów T-14 Armata w nową bezzałogową wieżę z działem kal. 152 mm.

Tass/ rg.ru / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz