“Produkcja czołgów i pojazdów bojowych w oparciu o najnowszą platformę bojową Armata w ramach kontraktu podpisanego kilka lat temu z rosyjskim Ministerstwem Obrony już trwa” – oświadczył w poniedziałek rosyjski minister handlu Denis Manturow.

Rosyjskie władze poinformowały w poniedziałek, że już trwa produkcja czołgów i pojazdów bojowych w oparciu o najnowszą platformę bojową Armata – podaje agencja “Tass”. Proces odbywa się w ramach kontraktu, który został podpisany kilka lat temu przez rosyjski resort obrony.

“Tak, prace trwają” – agencja “Tass” cytuje odpowiedź ministra na pytanie dotyczące rozpoczęcia produkcji pojazdów.

Manturow podkreślił, że twórcy najnowszego rosyjskiego czołgu T-14 Armata rozwiązali problemy z jego silnikami i kamerami termowizyjnymi. „Tak, problemy zarówno z silnikami, jak i kamerami termowizyjnymi zostały rozwiązane.

Zaznaczył także, że wdrażanie pojazdu na wyposażenie rosyjskiej armii idzie zgodnie z planem.

Jak pisaliśmy, czołg T-14 Armata został oficjalnie zaprezentowany w maju 2015 roku, podczas parady z okazji Dnia Zwycięstwa. W kwietniu 2016 roku UralWagonZawod, który jest producentem czołgów T-14 Armata otrzymał od rosyjskiego resortu obrony zamówienie na pierwszą partię liczącą sto czołgów podstawowych nowej generacji.

Pojazd wykorzystuje zunifikowaną ciężką platformę Armata. Na platformie tej skonstruowano również ciężki bojowy wóz piechoty T-15, a także inne opancerzone pojazdy gąsienicowe.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rosyjscy wojskowi i politycy deklarują, że w przyszłości T-14 stanie się podstawą uzbrojenia wojsk pancernych FR. Jest to zupełnie nowy pojazd, różniący się zdecydowanie od poprzedników. Niektórzy rosyjscy obserwatorzy twierdzą nawet, że nie jest to czołg, a uniwersalna maszyna uderzeniowa, uzbrojona w taktyczny kompleks rakietowy, systemy obrony przeciwlotniczej i rozpoznania przeciwnika, a na końcu dopiero pełniąca rolę klasycznego czołgu.

Do uzbrojenia rosyjskiej armii włączono do tej pory około 20 egzemplarzy maszyny.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, szef Rosyjskiej Federalnej Służby ds. Współpracy Wojskowo-Technicznej Dmitrij Szugajew deklarował na początku lipca, że Rosja podejmuje działania promocyjne i przygotowuje się do eksportu czołgów T-14 Armata.

“Tass” podaje, że oparty na platformie bojowej Armata: czołg T-14 i bojowy wóz piechoty T-15,  zostaną zademonstrowane potencjalnym zagranicznym nabywcom podczas sierpniowego międzynarodowego pokazu uzbrojenia Army-2020.

tass.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply