Planujemy eksportować czołg T-14 Armata – zapowiedział szef Rosyjskiej Federalnej Służby ds. Współpracy Wojskowo-Technicznej Dmitrij Szugajew.

Szef Rosyjskiej Federalnej Służby ds. Współpracy Wojskowo-Technicznej Dmitrij Szugajew oświadczył, że Rosja podejmuje działania promocyjne i przygotowuje się do eksportu czołgów T-14 Armata – podała w poniedziałek agencja „Tass”.

„Rosyjscy producenci są gotowi zaoferować potencjalnym nabywcom zarówno systemy obrony powietrznej, takie jak S-300 i S-400, jak i zaawansowane samoloty czy śmigłowce. Przygotowujemy także do sprzedaży lekki myśliwiec MiG-35 i promujemy najnowsze czołgi T- 14 Armata – powiedział Szugajew.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Minister handu i przemysł Federacji Rosyjskiej Denis Manturov zapowiedział w kwietniu, że Rosja planuje rozpocząć zagraniczny eksport czołgu T-14 Armata w 2021 r. Dodał wówczas, że kraj posiada już w tym zakresie kilku potencjalnych klientów.

Czołg T-14 Armata został oficjalnie zaprezentowany w maju 2015 roku, podczas parady z okazji Dnia Zwycięstwa. W kwietniu 2016 roku UralWagonZawod, który jest producentem czołgów T-14 Armata otrzymał od rosyjskiego resortu obrony zamówienie na pierwszą partię liczącą sto czołgów podstawowych nowej generacji.

Pojazd wykorzystuje zunifikowaną ciężką platformę Armata. Na platformie tej skonstruowano również ciężki bojowy wóz piechoty T-15, a także inne opancerzone pojazdy gąsienicowe.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rosyjscy wojskowi i politycy deklarują, że w przyszłości T-14 stanie się podstawą uzbrojenia wojsk pancernych FR. Jest to zupełnie nowy pojazd, różniący się zdecydowanie od poprzedników. Niektórzy rosyjscy obserwatorzy twierdzą nawet, że nie jest to czołg, a uniwersalna maszyna uderzeniowa, uzbrojona w taktyczny kompleks rakietowy, systemy obrony przeciwlotniczej i rozpoznania przeciwnika, a na końcu dopiero pełniąca rolę klasycznego czołgu.

Co ciekawe, czołg T-14 Armata nie zakończył jeszcze oficjalnie testów państwowych. Nie trafił też do seryjnej produkcji. Do uzbrojenia rosyjskiej armii włączono do tej pory około 20 egzemplarzy maszyny.

tass.com / kresy.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz