Według zapowiedzi strony rosyjskiej, nowy bojowy wóz wsparcia czołgów powstaje w oparciu o platformę Armata. Ma być uzbrojony w działo kal. 57 mm.

W poniedziałek agencja Tass, powołując się na dyrektora generalnego wchodzącego w skład Rostiechu koncernu UralWagonZawod (UWZ), Aleksandra Potapowa podała, że przedsiębiorstwo to pracuje nad nową wersją bojowego wozu wsparcia czołgów (BMPT), opartą na platformie Armata. Wiadomo, że nowy pojazd ma być wyposażony w działo kal. 57 mm.

„Jeśli mówimy o bojowym wozie wsparcia czołgów, to w następnym etapie ten moduł bojowy może być zamontowany na platformie Armata z działem kal. 57 mm” – powiedział Potapow. „Pracujemy również nad tą opcją. Będziemy kontynuować nasze prace badawczo-rozwojowe w tym kierunku”.

Dyrektor generalny UWZ dodał też, że nowy wóz bojowy otrzyma jakąś rosyjską nazwę, np. „Ilja Muromiec”. Poprzednia wersja takiego pojazdu, zbudowana w oparciu o czołg T-72 i używana przez rosyjską armię, nosi nazwę Terminator.

„Niech ‘terminatorzy’ będą w Stanach Zjednoczonych, a my będziemy mieć ‘Ilja Muromiec’, ‘Władimir Monomach’ lub coś innego” – powiedział Potapow, cytowany przez Tass. Ilja Muromiec to tradycyjny ruski bohater z okresu średniowiecza, uosabiający m.in. niezwykłą siłę fizyczną i poświęcenie dla ojczyzny. Z kolei Władimir/Włodzimierz Monomach to słynny wielki książę Rusi Kijowskiej panujący w pierwszej połowie XII wieku.

Rosyjski bojowy wóz wsparcia czołgów Terminator uzbrojony jest dwa działka 2A42 kal. 30 mm z zapasem 900 sztuk amunicji oraz system rakiet przeciwpancernych Ataka-T, granatniki kal. 30 mm i wielkokalibrowy karabin maszynowy. Zadaniem tego pojazdu jest zapewnianie siłom pancernym wsparcia ogniowego podczas działań ofensywnych, w tym zwalczanie żołnierzy wroga wyposażonych w przenośne zestawy przeciwpancerne.

Miesiąc temu informowaliśmy, że w Rosji ruszyła produkcja ciężkich wozów bojowych na nowej platformie Armata. Pisaliśmy też, że rosyjscy specjaliści wojskowi proponują wyposażenie najnowszych czołgów T-14 Armata w nową bezzałogową wieżę z działem kal. 152 mm.

Czytaj także: Rosja: nowy system przeciwlotniczy Deriwacja trafi do armii w 2022 roku

Przeczytaj: Zmodernizowane czołgi T-72B3M trafiły do dywizji na Uralu

Tass / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz