Stacjonująca w obwodzie czelabińskim na południowym Uralu rosyjska Gwardyjska Dywizja Pancerna otrzymała 10 zmodernizowanych czołgów T-72B3M.

W poniedziałek agencja Tass podała, że dowódca rosyjskiego Centralnego Okręgu Wojskowego, gen. Aleksandr Łapin poinformował, że stacjonujący w obwodzie czelabińskim batalion czołgów z 90. Witebsko-Nowogródzkiej Gwardyjskiej Dywizji Pancernej otrzymał 10 zmodernizowanych czołgów T-72B3M.

„W sierpniu Gwardyjska Dywizja Pancerna z Centralnego Okręgu Wojskowego otrzymała 10 czołgów T-72B3M o ulepszonych parametrach bojowych” – powiedział gen. Łapin, cytowany przez Tass. Dodał, że nowy sprzęt zwiększy zdolności bojowe tego związku taktycznego poprzez ulepszoną manewrowość, opancerzenie ochronne załogi oraz wykorzystywanie nowoczesnego oprzyrządowania celowniczego.

Poinformowano, że czołgi, które weszły do służby w Dywizji na południowym Uralu są wyposażone w nowy silnik, wbudowane systemu ochrony aktywnej i pasywnej, a także system łączności „Akwieduk” (Akwedukt) i wielokanałowy celownik Sosna-U z termowizorem.

Ponadto, nowe wozy opancerzone trafiły do wyższych instytucji edukacji wojskowej na obszarze Centralnego Okręgu Wojskowego, żeby zapewnić odpowiednie szkolenie kadetom. Stan parku zbrojnego Nowosybirskiej Wyższej Szkoły Dowodzenia i Kazańskiej Wyższej Pancernej Szkoły Dowodzenia został uzupełniony o 6 zmodernizowanych wozów bojowych piechoty BMP-2M i i dwa nowoczesne czołgi T-80BWM z turbiną gazową.

Jak informowaliśmy, do końca roku rosyjska armia ma otrzymać ponad 120 zmodernizowanych czołgów T-72B3M, które w tym roku trafiły też na Białoruś. Chodzi o wersje znacząco zmodernizowane pod względem bojowym i mobilnym. Posiadają nowe silniki o mocy 1130 KM, czyli o blisko 300 KM więcej niż w T-72B3, a także lepszą ochronę przed amunicją kumulacyjną. Poprawiono też system uzbrojenia. Ponadto, wiosną br. białoruska armia odebrała kolejną partię czołgów T-72 zmodernizowanych przez Rosjan do wersji B3.

W komentarzu dla portalu Kresy.pl gen. Waldemar Skrzypczak zaznaczał, że Rosjanie dokonują głębokiej modernizacji swoich czołgów T-72:

– Wynika, że te rozwiązania, które oni stosują u siebie są skuteczne, m.in. na potencjalnym froncie dla nich zachodnim, czyli w Europie Wschodniej. Modernizacje T-72 są głębokie i bardzo podnoszą walory tego czołgu.

Przeczytaj: Gen. Skrzypczak dla Kresy.pl: u nas nie ma modernizacji czołgów T-72, jest „pudrowanie g…a”

Odnośnie zmian wprowadzonych w zmodernizowanych dla Białorusi T-72B3 względem bazowej wersji T-72B należy zwrócić uwagę na nową armatę 2A46M-5 kal. 125 mm, a tak że nowy wielokanałowy celownik działonowy Sosna-U, który został opracowany przez białoruską firmę Peleng. Czołgi te są też wyposażony w nowy system kierowania ogniem 1A40-4 i cyfrowy komputer balistyczny, a także nowy pakiet pancerza w przedniej półsferze wozu. Posiadają też nowe fartuchy boczne, pancerz klatkowy z tyłu kadłuba i wieży, a także nowe silniki W-92S2F o mocy 1130 KM wraz z automatyczną skrzynią biegów.

Czytaj także: Nowe wozy BMP-3 trafią do rosyjskiego Południowego Okręgu Wojskowego

Tass / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz