Nowe wozy BMP-3, ze wzmocnionymi systemami ochrony przeciwpancernej i silnym laserem, trafią do jednostek rosyjskiego Południowego Okręgu Wojskowego. Łącznie rosyjskie wojska mają otrzymać prawie 170 takich pojazdów.

Rosyjskie ministerstwo obrony podpisało aneks do kontraktu na dostawę 168 bojowych wozów piechoty BMP-3. Rosyjska gazeta „Izwiestija” podaje, powołując się na swoje źródła, że nowe pojazdy, wyposażone we wzmocnione osłony przed rakietami przeciwpancernymi w postaci zestawu zdejmowanych ekranów przeciwkumulacyjnych i nowsze systemy elektroniczne, trafią głównie do jednostek Południowego Okręgu Wojskowego.

Nowe BMP-3 zostały zamówione na początku tego roku, mają zostać dostarczone w latach 2020-2021. Kontrakt o szacowanej wartości 14 mld rubli jest jednym z największych w rosyjskiej zbrojeniówce w ostatnim czasie. Według oczekiwań strony rosyjskiej, jeszcze w tym roku armia ma otrzymać 53 wozy BMP-3. Kolejne 115 ma być dostarczone w przyszłym roku. „Izwietija” zaznacza, że taka liczba pojazdów wystarczy do wyposażenia 5-6 batalionów strzelców zmotoryzowanych. W każdym rosyjskim pułku czy brygadzie standardowo są trzy takie oddziały.

Przeczytaj: Zmodernizowane czołgi T-80 BWM dołączyły do rosyjskiego Zachodniego Okręgu Wojskowego

Czytaj także: Rosja wzmacnia swoje wojska o zmodernizowane wozy BMP-2M Bierieżok i czołgi T-72B3M

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Izwiestija” pisze też, że nowe, zmodernizowane BMP-3 będą wyposażone z nowoczesne optoelektroniczne urządzenia obserwacyjne o zaawansowany projektor laserowy dla prowadzenia walki w nocy. Ponadto, ekrany przeciwkumulacyne mają zostać umieszczone nie tylko na kadłubie, ale również na wieży. Pojazdy maja też mieć możliwość zainstalowania dodatkowego pancerza reaktywnego.

Ostatnie zmiany w kontrakcie miały został wprowadzone w lipcu br. Ponadto, opisywany kontrakt jest częścią większego planu wyposażenia rosyjskich wojsk lądowych w nowoczesny sprzęt. Według danych resortu obrony, dzięki wielkim zakupom zbrojeniowym w latach 2012-2019, udział nowego i zmodernizowanego uzbrojenia wzrósł w nich z 15 do ponad 51 procent, a docelowo ma sięgnąć 70 procent. Rozważane jest też zmodernizowanie starszych wersji BMP-3 poprzez wyposażenie ich w zupełnie inny moduł bojowy w postaci uniwersalnej wieży Epocha. Jej uzbrojenie stanowi działo automatyczne kal. 57 mm przeciwpancerne pociski kierowane dalekiego zasięgu systemu Kornet.

Komentując sprawę rosyjski ekspert ds. wojskowych, Wiktor Murachowskij podkreślił, że tradycyjnie to właśnie Południowy Okręg Wojskowy jako pierwszy otrzymuje najnowsze uzbrojenie. Dodaje, że jest on uznawana za jeden z najważniejszych pod względem zagrożeń w pobliżu granic Rosji, wymieniając m.in. konflikt w Donbasie i zintensyfikowane manewry sił NATO na Morzu Czarnym, a także wydarzenia w Syrii i napięcia na linii Armenia-Azerbejdżan oraz rozbudowywanie sił zbrojnych przez Turcję. „To strategicznie ważny obszar, gdzie konieczne jest zapewnienie bezpieczeństwa naszemu krajowi” – podkreślił Murachowskij.

Zaznaczono też, że gdy jednostki Południowego Okręgu Wojskowego mają na wyposażeniu nowoczesne czołgi T-90A i T-72B3, a wozy BMP są przestarzałe, to rzutuje to negatywnie na efektywność wykorzystywania innych rodzajów sprzętu.

Przypomnijmy, że w środę rosyjski wiceminister obrony Aleksiej Kriworuczko powiedział, że rosyjskie wojska lądowe i siły powietrzne otrzymały w pierwszej połowie 2020 roku ponad 160 czołgów i innych pojazdów opancerzonych. „W sumie 57 nowych i 104 naprawionych pojazdów pancernych dostarczono do Armii i Sił Powietrznych” – poinformował wiceminister. Zaznaczył, że sprzęt wojskowy dostarczony żołnierzom obejmował bojowe wozy piechoty BMD-4M, bojowe wozy piechoty BMP-3 i BMP-2, a także czołgi T-72B i T-80.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Z kolei dyrektor wykonawczy Zakładu Budowy Maszyn Kurgan poinformował, że przedsiębiorstwo dostarczy w tym roku 85 bojowych wozów piechoty BMP-3, a 68 z nich zostało już wysłanych. Rosyjskie wojska otrzymały również 543 nowe pojazdy, naprawiono 145 innych. Wojsko otrzymało ponad 150 sztuk uzbrojenia rakietowego i artyleryjskiego, ponad 400 000 sztuk broni i wyposażenia przenośnego oraz ponad 2 000 zestawów spadochronowych. Do rosyjskich wojsk zostały dostarczone też 22 haubice Msta-S i 10 samobieżnych dział artyleryjskich 2S35 Koalicja. Dodał, że trwa również dostawa 11 dwusekcyjnych gąsienicowych transporterów DT-10PM.

Jak przekazaliśmy wcześniej na naszym portalu, rosyjskie władze poinformowały, że już trwa produkcja czołgów i pojazdów bojowych w oparciu o najnowszą platformę bojową Armata. Proces odbywa się w ramach kontraktu, który został podpisany kilka lat temu przez rosyjski resort obrony.

iz.ru / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz