Premier Rosji leci do Mińska

Szef rosyjskiego rządu Michaił Miszustin wybiera się w czwartek do stolicy Białorusi. Rosja i Białoruś intensyfikują kontakty również na innych szczeblach.

Jak podaje agencja Interfax powołując się na słowa ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa, w czwartek 3 września premier Rosji Michaił Miszustin odwiedzi Mińsk. „Dosłownie jutro odbędzie się wizyta premiera Rosji Michaiła Miszustina w Mińsku” – powiedział Ławrow, rozpoczynając w środę spotkanie ze swoim białoruskim odpowiednikiem Władimirem Makiejem.

Szef rosyjskiej dyplomacji przypomniał, że w najbliższym czasie odbędzie się także wizyta prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki w Moskwie. W sobotę Władimir Putin i Aleksandr Łukaszenko umówili się na osobiste spotkanie w Moskwie. Kreml sprecyzował, że wizyta odbędzie się w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Interfax podaje również, że w piątek wizytę w Rosji złoży minister obrony Białorusi Wiktor Chrienin.

Jak pisaliśmy, w ostatnim czasie Putin i Łukaszenko rozmawiali ze sobą telefonicznie aż sześć razy. Ostatnio w niedzielę, gdy białoruski przywódca kończył 66 lat. Państwowy kanał telewizyjny Biełaruś-1 podał, że obaj prezydenci omówili ogólną sytuację na Białorusi i sytuację w całym kraju. Putin złożył też Łukaszence życzenia z okazji urodzin. Strony potwierdziły plany “dalszego wzmocnienia sojuszu rosyjsko-białoruskiego i rozszerzenia wzajemnie korzystnej współpracy we wszystkich obszarach”.

W sobotę Putin oświadczył, że Federacja Rosyjska uznaje prawomocność wyborów prezydenckich na Białorusi, które odbyły się 9 sierpnia, a które białoruska opozycja uznaje za sfałszowane. Wcześniej dopuścił możliwość “udzielenia pomocy” Białorusi „w obronie suwerenności, granic zewnętrznych i w obronie stabilności”, zgodnie z umowami, które łączą dwa państwa.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply