Od czasu zajęcia części ukraińskich obwodów chersońskiego i zaporoskiego w 2022 r. Rosja kontroluje całe wybrzeże Morza Azowskiego. Jednak dopiero 17 lutego wypowiedziała dwustronną umowę z Kijowem dotyczącą żeglugi na akwenie.
Premier Rosji Michaił Miszustin podpisał rozporządzenie o rozwiązaniu międzyrządowej umowy z Ukrainą w sprawie środków zapewniających bezpieczeństwo żeglugi na Morzu Azowskim i Cieśninie Kerczeńskiej, podała w poniedziałek wieczorem rosyjska agencja informacyjna Interfax. Rozporządzenie opublikowano już na oficjalnym rosyjskim portalu informacji prawnej, co oznacza, że nabrało mocy. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji otrzymało polecenie powiadomienia strony ukraińskiej o podjętej decyzji.
Umowa Rosji z Ukrainą dotycząca środków zapewniających bezpieczeństwo żeglugi na Morzu Azowskim i Cieśninie Kerczeńskiej została podpisana w 2012 roku.
Regulowała zasady przepływania statków przez Cieśninę Kerczeńską, który oddziela Krym od uznanego międzynarodowo terytorium Rosji i łączy Morze Azowskie z Morzem Czarnym. Po aneksji Krymu Rosja zdobyła kontrolą nad dwoma brzegami Cieśniny. Jednak dopiero inwazja z 2022 r. doprowadziła do przejęcia przez Rosjan pełnej kotroli nad Morzem Azowskim – całe jego wybrzeże znalazło się pod władzą Moskwy.
Tekst umowy uzgadniał jakie statki mogły przepływać przez Cieśninę Kerczeńską, sposób ich monitorowania i kontroli. Jednak po aneksji Krymu Rosja zaczęła działać bardziej uznaniowo w tym zakresie, co podgrzewało konflikt między Moskwą a Kijowem.
25 listopada 2019 r. doszło do eskalacji konfliktu między Rosją a Ukrainą, w Cieśninie. W czasie próby sił między zespołem okrętów rosyjskich i ukraińskich, jedna jednostka ukraińska została staranowana, doszło do wymiany ognia, po czym trzy ukraińskie okręty zostały zajęte przez Rosjan.
Rosjanie zatrzymali trzy jednostki ukraińskiej marynarki wojennej: Berdiańsk, Nikopol i Jany Kapu a także ich załogi. Do rosyjskiego aresztu trafiły ich załogi, razem 24 marynarzy i oficerów. Rosjanie oskarżyli ich o nielegalne przekroczenie granicy państwowej.
Wypowiedzenie przez rosyjskiego premiera dwustronnej umowy z Ukrainą następiło w dniu, w którym rosyjska delegacja pod przewodnictwem ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa dotarła do stolicy Arabii Saudyjskiej – Rijadu, w którym przeprowadzi pierwsze rokowania w sprawie politycznego rozwiązania konfliktu na Ukrainie z reprezentantami władz USA.
interfax.ru/wiadomosci.wp.pl/kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!