Ujawniono nagranie pokazujące staranowanie ukraińskiego statku przez rosyjski okręt [+VIDEO]

W sieci pojawiło się nagranie z niedzielnego incydentu w okolicy Cieśniny Kerczeńskiej. Widać na nim moment staranowania ukraińskiego holownika „Jany Kapu” przez okręt rosyjskiej straży przybrzeżnej.

Wideo opublikował na Twitterze szef MSW Ukrainy Arsen Awakow. Według niego nagranie zostało wykonane przez rosyjskich marynarzy a Ukraińcom udało się je uzyskać w ramach operacji specjalnej.

Na nagraniu słychać krzyki rosyjskich marynarzy, m.in. „uderz w niego”, „weź go z prawej”, „lewo na burt” a także przekleństwa. Według Awakowa nagranie będzie dowodem w międzynarodowym sądzie. „Agresja! Łączymy się i oczekujemy reakcji zaprzyjaźnionych krajów!” – napisał Awakow.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak podawała w niedzielę ukraińska agencja informacyjna UNIAN trzy jednostki Morskich Sił Zbrojnych Ukrainy płynęły przez Morze Azowskie z Odessy do portu w Mariupolu położonego nad tym akwenem. W pewnym momencie „pograniczne okręty FR [Federacji Rosyjskiej] podjęły agresywne działania” wobec nich. Według strony ukraińskiej rosyjski okręt ochrony wybrzeża „Don” staranował jeden z okrętów ukraińskich – holownik. Według komunikatu UNIAN staranowany holownik ma uszkodzony silnik oraz poszycie. Dowództwo ukraińskiej marynarki wojennej oskarżyło „okupanta” o to, że „odmawia zabezpieczenia praw swobody żeglugi, gwarantowanych umowami międzynarodowymi”. Później pomiędzy kutrami patrolowymi rosyjskiej straży granicznej a okrętami ukraińskiej marynarki wojennej miało dojść do wymiany ognia – tak wynikało z komunikatu Wojenno-Morskich Sił Zbrojnych Ukrainy. Trzy okręty ukraińskiej marynarki – „Berdiańsk”, „Nikopol” i „Jany Kapu” – zostały zatrzymane przez Rosjan. Dwa z nich zostały uszkodzone. Według strony ukraińskiej rannych zostało co najmniej 6 Ukraińców.

Kresy.pl / Twitter / rmf24.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    uvara :

    „Według niego nagranie zostało wykonane przez rosyjskich marynarzy a Ukraińcom udało się je uzyskać w ramach operacji specjalnej.”

    Haha, nagranie juz wczoraj było udostępnione dla mediów ale to dzięki „operacji specjalnej” Avakowa udało się dotrzeć do tych nagrań… kolejny sukces! 🙂