W środę zaprzysiężony został nowy ukraiński rząd. Na jego czele stanął Denys Szmyhal, ekonomista i menedżer, dotychczasowy wicepremier, były gubernator obwodu stanisławowskiego (ukr. iwanofrakiwskiego), w ostatnich latach pracujący dla koncernu energetycznego oligarchy Rinata Achemtowa. Nowy premier Ukrainy pochodzi ze Lwowa, biegle mówi po polsku.

W środę po południu podczas nadzwyczajnego posiedzenia ukraiński parlament przyjął dymisję dotychczasowego premiera Ołeksija Honczaruka ze stanowiska premiera. Odpowiednią rezolucję poparło 353 deputowanych, w tym 240 z partii Sługa Narodu, 20 z Batkiwszczyny Julii Tymoszenko, 18 z frakcji „Za Przyszłość”, 17 z frakcji „Dowira” (pol. Zaufanie) i 19 niezależnych deputowanych. Nie było głosów przeciw, 49 posłów wstrzymało się. Członkowie partii Europejska Solidarność byłego prezydenta Petra Poroszenki i partii Hołos nie głosowali. Jednocześnie, wraz z dymisją premiera, odwołany został cały ukraiński rząd.

Przeczytaj: Premier Ukrainy podał się do dymisji. Ukraiński deputowany opublikował pismo

Później deputowani zaakceptowali wniosek prezydenta Wołodymyra Zełenskiego dotyczący nominowania na nowego premiera Denysa Szmyhala, dotychczasowego wicepremiera. Przyjęto go głosami 291 deputowanych z 405 obecnych na sali obrad. „Za” było 242 posłów proprezydenckiej partii Sługa Narodu, 18 z frakcji „Za Przyszłość” i 17 z frakcji „Dowira”, a także 14 niezależnych parlamentarzystów. Szmyhala nie poparł nikt z partii Platforma Opozycyjna-Za Życiem, Batkiwszczyna, Europejska Solidarność i Hołos. 59 deputowanych zagłosowało przeciw, 46 wstrzymało się od głosu, a 9 nie głosowało.

W kolejnym głosowaniu zatwierdzono też skład nowego rządu premiera Szmyhala, głosami 277 deputowanych, przy czym na sali obrad zarejestrowanych było 281 deputowanych. Nowy rząd poparła partia Sługa Narodu, a także frakcje „Za Przyszłość” i „Dowira”, a także grupa 15 niezależnych deputowanych. Pozostałe partie nie wzięły udziału w głosowaniu.

Dotychczasowy szef ukraińskiej dyplomacji Wadym Prystajko został wicepremierem ds. integracji euroatlantyckiej. Kolejnymi wicepremierami zostali: Ołeksij Renizkow (jednocześnie minister ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych) i Mychajło Fedorow (zachował stanowisko). Szefem MSW pozostał Arsen Awakow, ministrem infrastruktury Władysław Kryklij, ministrem sprawiedliwości – Denys Maluśka.

Nowymi szefami resortów zostali: Serhij Besaara (minister ds. weteranów), Illja Jemec (minister zdrowia), Maryna Łazebna (minister polityki społecznej), Ihor Umanśkij (minister finansów), Ołeksij Czernyszow (minister ds. rozwoju społeczności i terytoriów) oraz Ołeh Nemczynow jako minister w gabinecie ministrów. Ministerstwo kultury, młodzieży i sportu zostało podzielone – dotychczasowy szef całego resortu, Wołodymyr Borodiańskij został ministrem kultury, a Wadym Gutzeit (wzgl. Gutcajt) objął resort młodzieży i sportu.

Nowym szefem MSZ został dotychczasowy wicepremier ds. integracji z UE i NATO, Dmytro Kuleba, a nowym ministrem obrony Andrij Taran. Obaj zostali wybrani głosami partii Sługa Narodu oraz frakcji „Za Przyszłość” i „Dowira”. Wieczorem premier Szmyhal wraz z członkami nowego rządu zostali zaprzysiężeni.

Kim jest Denys Szmuhal?

44-letni Denys Szmyhal, nowy szef ukraińskiego rządu, pochodzi ze Lwowa. Biegle zna język angielski, a także język polski. Jest żonaty, ma dwie córki. Mieszkał we Lwowie. Z wykształcenia jest ekonomistą (ukończył Politechnikę Lwowską, studiował też za granicą, m.in. w Kanadzie) i kandydatem nauk ekonomicznych. Później pracował w lwowskich firmach, w tym na stanowiskach kierowniczych. Potem pracował w Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej, był m.in. wicedyrektorem departamentu głównego ds. przychodów. Po EuroMajdanie pracował dla sieci Lwiwchołod, w której został dyrektorem generalnym. W 2014 roku kandydował też bez powodzenia do ukraińskiego parlamentu.

Od 2017 pracował w sektorze energetycznym, dla koncernu DTEK. Na początku 2018 roku Szmyhal został dyrektorem elektrowni Bursztyn w obwodzie stanisławowskim (ukr. iwano-frakiwskim), największym w regionie dostawcy energii elektrycznej. Należy ona do Zachidenergo, której głównym udziałowcem jest koncern DTEK znanego oligarchy Rinata Achmetowa. Według deklaracji podatkowej, w 2018 roku zarobił pracując w DTEK 3,5 mln hrywien. Rok później zadeklarował blisko 3,4 mln hrywien dochodów z trzech miejsc pracy (administracja obwodu iwano-frakiwskiego, DTEK Zachidenergo i DTEK Schidenergo).

Z powodu pracy dla koncernu należącego do Achmetowa, jak pisze Ukraińska Prawda, w ukraińskich mediach niejednokrotnie nazywano go „człowiekiem Achmetowa”. Sam Szmyhal w wywiadach twierdził, że nie zna się z Achmetowem osobiście, a widział go tylko w telewizji. Zaznaczał też, że stanowiska w DTEK uzyskał w wyniku otwartych konkursów.

W sierpniu 2019 roku został mianowany nowym gubernatorem obwodu stanisławowskiego (ukr. iwano-frakiwskiego), a w lutym br. został wicepremierem oraz ministrem rozwoju społeczności lokalnych. Latem ub. roku Szmyhal był też poważnie rozważany jako kandydat na gubernatora obwodu lwowskiego.

Podczas przemówienia w parlamencie Szmyhal obiecywał m.in. kontynuowanie prowadzonych na Ukrainie reform. Wśród priorytetów wymienił decentralizację, sprzyjanie inwestycjom, poprawę usług medycznych, a także rozbudowę sektorów przemysłowego i rolnego. Zapowiedział również, że będzie realizował zadania wyznaczone przez prezydenta.

Część komentatorów na Ukrainie uważa, że nowy ukraiński rząd został sformowany z wyraźnym udziałem ludzi w różnym stopniu związanych z oligarchami, przede wszystkim Rinatem Achmetowem i Wiktorem Pinczukiem. Wskazywano, że są to m.in. osoby, które zdobywały doświadczenie pracując w należących do oligarchów koncernów, jak Szmyhal. Według tych komentatorów, nowy rząd na Ukrainie to swego rodzaju “nowy pakt Zełenskiego z oligarchami”, którzy w zamian za swego rodzaju nietykalność (np. w kwestiach demonopolizacji czy konkurencyjności, a także karną) pozwalają mu na zachowanie względnej kontroli nad całym kraje,

Unian / 24tv.ua / radiosvoboda.org / pravda.com.ua / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply