Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział wcześniej podpisanie ukraińsko-brytyjskiego memorandum ws. udziału Brytyjczyków w rozbudowie ukraińskiej marynarki wojennej, wartego 1,25 mld funtów.

W środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozpoczął dwudniową wizytę w Wielkiej Brytanii. Zapowiedział, że oba kraje podpiszą memorandum dotyczące wspierania przez Brytyjczyków rozwoju ukraińskiej marynarki wojennej.

– Druga kwestia to podpisanie memorandum o rozbudowie marynarki wojennej. To ważny, strategiczny dokument. Będziemy w bazie morskiej i podpiszemy to memorandum warte 1,25 mld funtów – powiedział w komentarzu dla agencji UNIAN prezydent Ukrainy. Wyraził też przekonanie, że m.in. dzięki temu Ukraina będzie znów dysponować silną marynarką wojenną.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

– Dla mnie to ważny, pierwszy, potężny krok – dodał Zełenski. Powiedział też, że spotka się członkami rodziny królewskiej, przedstawicielami biznesu oraz społeczności ukraińskiej na Wyspach. – Osobno będzie spotkanie z merem London-City. To moje marzenie – zbudować Kijow-City. Będziemy o tym rozmawiać.

W czasie wizyty Zełenskiego w Wielkiej Brytanii, strona brytyjska ogłosiła zamiar udzielenia Ukrainie pomocy humanitarnej wartej 5,5 mln euro.

Samo memorandum o wzmocnieniu współpracy w sferach wojskowej i wojskowo-technicznej podpisali jeszcze w środę ministrowie obu krajów, Andrij Taran i Ben Wallace. Według oficjalnych źródeł, dokument dotyczy m.in. współpracę przemysłów obronnych, która ma być sfinansowana dzięki 1,25 mld funtów z brytyjskiej agencji eksportowo-kredytowej. Celem ma być zwiększenie efektywności i skrócenie terminów realizacji wspólnych projektów w sferze obronne. Ukraińskie media przywołują też w tym kontekście wypowiedź eksperta ds. wojskowych Wałentyna Badraka, według którego Wielka Brytania i USA chcą dostarczyć Ukrainie flotyllę uderzeniowych kutrów  z systemami rakietowymi i są gotowe udzielić na to kredytu.

W składzie ukraińskiej delegacji, która udała się z wizytą do Wielkiej Brytanii, są także szef ukraińskiej MSW Arsen Awakow oraz minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba.

Awakow spotkał się z Davidem Quarrey’em, doradcą brytyjskiego premiera ds. stosunków międzynarodowych. Obaj rozmawiali m.in. o przeciwdziałaniu zagrożeniom hybrydowym pochodzącym z Rosji, sytuacji w Donbasie i wojnie informacyjnej. Według szefa ukraińskiego MSW, omówiono też „plan dotyczący współpracy i wymiany informacji, celem przeciwdziałania wojnie hybrydowej prowadzonej przez Federację Rosyjską”. Ponadto, obaj politycy rozmawiali o współpracy ws. migracji i wdrażania projektu dotyczącego rehabilitacji psychologicznej weteranów wojennych.

Minister Kuleba spotkał się z kolei ze swoim brytyjskim odpowiednikiem, Dominiciem Raabem. Obaj omówili rolę Wielkiej Brytanii w ustanowieniu międzynarodowej platformy na rzecz „zakończenia tymczasowej okupacji Krymu przez Rosję”, czyli w tzw. platformie krymskiej. Innymi tematami rozmowy były m.in. rozwój handlu i inwestycji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że podczas wizyty na Ukrainie 17 sierpnia, brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace potwierdził, że Królewska Marynarka Wojenna skoordynuje inicjatywę szkoleniową, która obejmuje również Kanadę, Danię i Szwecję. Jak poinformował Wallace, Marynarka Królewska planuje również w dalszej części roku rozmieścić okręty wojenne w regionie. Wielka Brytania od jakiegoś czasu prowadzi z Ukrainą szkolenia morskie. Pisaliśmy też, że Wielka Brytania chce zwiększyć swoje zaangażowanie w odbudowę ukraińskiej marynarki wojennej w specjalnej inicjatywie mającej na celu przeszkolenie ukraińskich marynarzy.

Ukraińcy próbują odbudować swoją obecność na morzu po zajęciu Krymu przez Federację Rosyjską. Ukraina straciła większość swojej floty, w tym 75% personelu, 70% okrętów i kluczową infrastrukturę.

W ubiegłym roku ukraińska marynarka wojenna przedstawiła 15-letnią, trzystopniową strategię odbudowy zdolności morskich, zaczynając od rozwoju zdolności do przejęcia kontroli nad wodami terytorialnymi do 2025 roku.

Pod koniec sierpnia były szef ukraińskiej dyplomacji i były wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Wadym Prystajko, mianowany ambasadorem Ukrainy w Londynie, powiedział w rozmowie z serwisem z „Europejska Prawda”, że w najbliższej przyszłości Ukraina oczekuje faktycznej pomocy wojskowej od Wielkiej Brytanii, a oba kraje przygotowują się do podpisania kontraktu na zakup broni śmiercionośnej.

– Chodzi tu o znaczny kontrakt na broń śmiercionośną, nie tylko o jej nabycie, ale również o jej produkcję na Ukrainie – powiedział Prystajko. Dyplomata zwrócił uwagę, że ukraiński rząd popiera produkcję lokalną, na Ukrainie. Jego zdaniem, to uczciwe stanowisko.

Unian / rbc.ua / segodnya.ua / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz