Ukraina i Wielka Brytania przygotowują się do podpisania kontraktu na zakup broni śmiercionośnej – powiedział ukraiński dyplomata Wadym Prystajko, były szef MSZ i wicepremier Ukrainy.

Były szef ukraińskiej dyplomacji i były wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Wadym Prystajko, mianowany ambasadorem Ukrainy w Londynie, powiedział w rozmowie z serwisem z „Europejska Prawda”, że w najbliższej przyszłości Ukraina oczekuje faktycznej pomocy wojskowej od Wielkiej Brytanii.

Jego zdaniem, „brytyjska ścieżka jest unikalna”. Zaznaczył, że Wielka Brytania staje się coraz ważniejsza, nie tylko dla Ukrainy oraz, że kraj ten jest bardzo ważnym partnerem w zakresie bezpieczeństwa. – (…) partnerem, od którego, mam nadzieję, niedługo będziemy mogli otrzymać faktyczną pomoc wojskową, wsparcie w rozwijaniu naszych sił zbrojnych – powiedział Prystajko.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Były członek ukraińskiego rządu dodał, że Ukraina i Wielka Brytania przygotowują się do podpisania kontraktu na zakup broni śmiercionośnej.

– Chodzi tu o znaczny kontrakt na broń śmiercionośną, nie tylko o jej nabycie, ale również o jej produkcję na Ukrainie – powiedział Prystajko. Dyplomata zwrócił uwagę, że ukraiński rząd popiera produkcję lokalną, na Ukrainie. Jego zdaniem, to uczciwe stanowisko.

Część ukraińskich mediów przypomina, że od 2014 roku Wielka Brytania dostarcza ukraińskiej armii pomocy wojskowej. Jednocześnie, poprzednie rządy Zjednoczonego Królestwa sprzeciwiały się dostarczaniu broni śmiercionośnej na Ukrainę.

Jak informowaliśmy wcześniej, portal Defense News napisał, że Wielka Brytania chce zwiększyć swoje zaangażowanie w odbudowę ukraińskiej marynarki wojennej w specjalnej inicjatywie mającej na celu przeszkolenie ukraińskich marynarzy. Podczas wizyty na Ukrainie 17 sierpnia brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace potwierdził, że Królewska Marynarka Wojenna skoordynuje inicjatywę szkoleniową, która obejmuje również Kanadę, Danię i Szwecję. Szkolenie prowadzone przez Brytyjczyków będzie koncentrować się na takich obszarach, jak nawigacja, planowanie operacyjne, nurkowanie wojskowe, obserwacja na morzu, gaszenie pożarów i kontrola uszkodzeń.

Jak poinformował Wallace, Marynarka Królewska planuje również w dalszej części roku rozmieścić okręty wojenne w regionie. Wielka Brytania od jakiegoś czasu prowadzi z Ukrainą szkolenia morskie.

Jak poinformowaliśmy w zeszłym tygodniu na naszym portalu, w sobotę szef ukraińskiej dyplomacji, Dmytro Kuleba poinformował, że Stany Zjednoczone zgodziły się sprzedać Ukrainie nawet 16 łodzi patrolowych Mark VI wraz z odpowiednim wyposażeniem.

Unian / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz