Według szefa MSZ Ukrainy, Dmytro Kuleby, sześć spośród 16 nowoczesnych łodzi patrolowych Mark VI, jakie ma pozyskać ukraińska marynarka wojenna, jest już budowanych w USA.

W sobotę szef ukraińskiej dyplomacji, Dmytro Kuleba poinformował, że Stany Zjednoczone zgodziły się sprzedać Ukrainie nawet 16 łodzi patrolowych Mark VI wraz z odpowiednim wyposażeniem.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„To pomoże Marynarce Wojennej Ukrainy sprostać obecnym i przyszłym zagrożeniom na Morzu Czarnym i na Morzu Azowskim” – napisał Kuleba na Twitterze. „Bardzo doceniam ciągłe, niewzruszone wsparcie amerykańskich partnerów”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Miesiąc temu informowaliśmy, że Departament Stanu USA zgodził się na potencjalną sprzedaż Ukrainie, m.in. poprzez środki z ame­ry­kańskiego fun­du­szy pomocy woj­sko­wej dla Ukrainy, łodzi patrolowych Mk. VI wraz z uzbrojeniem i wyposażeniem o łącznej wartości 600 mln dol. Kijów zapłaci za ten zakup ze swoich funduszy przy wsparciu programu Zagranicznego Finansowania Wojskowego (Foreign Military Financing), zapewnianego przez Departament Stanu.

Według szefa MSZ Ukrainy, amerykańskie łodzie patrolowe Mark VI to nowoczesne, zwrotne jednostki, zaprojektowane do działania w strefie przybrzeżnej. Zaznaczył, że sześć takich łodzi jest już szykowanych dla Ukrainy, z wykorzystaniem środków z amerykańskiego funduszu wsparcia w zakresie bezpieczeństwa. Pozostałe jednostki mają być dostępne dla Ukrainy do zakupu, przy czym środki na ten cel miałyby pochodzić z ukraińskiego budżetu wojskowego.

Zdaniem Kuleby, zgoda ze strony Amerykanów to „znak pogłębiającego się zaufania”. „Wsparcie amerykańskie wraz z reformą sektora bezpieczeństwa narodowego i obrony oraz przemysłu zbrojeniowego pomoże Ukrainie w stworzeniu nowoczesnych, interoperacyjnych z NATO sił zbrojnych, zdolnych do efektywnego przeciwstawienia się rosyjskiej agresji”.

Jak poinformowano wcześniej, Ukraina ma otrzymać również: 32 systemy bezzałogowych stanowisk strzeleckich MSI Seahawk A2, 40 działek automatycznych MK44 kal. 30 mm, 16 systemów identyfikacyjnych „swój-obcy” (IFF), 20 elek­tro­op­tycznych gło­wic obser­wa­cyjno-celow­ni­czych i sys­temy LRAD, systemy nagłośnieniowe dalekiego zasięgu oraz inny, bliżej nieokreślony sprzęt komunikacyjny i wspomagający. Oznacza to, że każda łódź patrolowa otrzyma po dwa stanowiska ogniowe Seahawk A2 i po dwa działka MK44, a także system IFF, gło­wicę obser­wa­cyjno-celow­ni­czą, sys­tem LRAD oraz zestaw głośników o zasięgu 5 km. Do tego dochodzi 8 zapasowych działek MK44 i 4 zapasowe głowice.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według urzędników amerykańskich, ukraińskie wojsko potrzebuje pilnego wzmocnienia swoich zdolności do patrolowania i strzeżenia wyłącznej morskiej strefy ekonomicznej, wód terytorialnych oraz do ochrony swoich interesów morskich w obliczu zagrożenia ze strony Rosji, w tym „wiarygodnego zagrożenia rosyjskim atakiem konwencjonalnym od strony morza”.

W ramach Marynarki Wojennej USA, łodzie patrolowe Mark VI są ciężko uzbrojonymi następcami Riverine Command Boat. Mają 26 m długości, wyporność 72 tony, zasięg 800 mil morskich. Napęd stanowią dwa silniki wysokoprężne, pozwalające tym jednostkom na osią­gnie­cie pręd­ko­ści mak­sy­mal­nej 45 węzłów.

W marcu br. pisaliśmy, że amerykańscy kongresmeni zostali nieoficjalnie powiadomieni o planach Pentagonu przekazania Ukrainie pakietu pomocy wojskowej o wartości 125 mln dolarów, obejmującej radary przeciwartyleryjskie i uzbrojone łodzie patrolowe typu Mark VI. To pierwsza część pomocy militarnej dla Ukrainy wartej 250 mln dolarów zapisanej w tegorocznym budżecie Pentagonu.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku USA przekazały Ukrainie dwa kutry patrolowe klasy Island. Niedawno informowaliśmy też, że USA przekażą Ukrainie 250 mln dolarów na odstraszanie Rosji. Środki te mają zostać przeznaczone na budowę zdolności obronnych Ukrainy, w tym na broń śmiercionośną, systemy nadzoru z powietrza czy radary przeciw-artyleryjskie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

USA jak dotąd, od 2014 roku, przekazały Ukrainie 1,5 mld dolarów w ramach pomocy w zakresie bezpieczeństwa. Uległo ono rozszerzeniu od czasu objęcia urzędu prezydenta przez Trumpa o takie uzbrojenie, jak systemy przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin. We wtorek na Ukrainę dotarł transport sprzętu wojskowego wartego 60 mln dolarów, który USA przekażą ukraińskiej armii. Ukraińcy otrzymają m.in. krótkofalówki, amunicję oraz rakiety przeciwpancerne Javelin.

Unian / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz