W poniedziałek rano do portu w Odessie zawinął statek towarowy Ocea Freedom przewożący na swoim pokładzie dwa kutry patrolowe klasy Island podarowane Ukrainie przez Stany Zjednoczone w ramach pomocy wojskowej – informuje portal Mil.in.ua.

Ocea Freedom wypłynął z portu w Baltimore 4 października br. i przybył dzisiaj rano do Odessy. Według Mil.in.ua taki sposób dostawy kutrów jest najbardziej ekonomiczny – wcześniej w ten sposób kutry klasy Island transportowano do Gruzji i Pakistanu. Przypomnijmy, że Ukraina otrzymała okręty za darmo, zapłacić miała jedynie za ich transport, co miało kosztować około 10 mln dolarów.

Kutry obecnie nazywają się “Słowjansk” (Słowiańsk) i “Starobilsk” (Starobielsk). Służąc w USA nosiły nazwy „Drummond” i „Cushin”.

Wcześniej w Baltimore odbyło się szkolenie ukraińskich marynarzy mających pełnić służbę na podarowanych okrętach. Trwało ono 10 tygodni od 8 lipca do 14 września br. Ukraińców szkolono w centrum szkoleniowym amerykańskiej straży przybrzeżnej. Ukraina wysłała do Baltimor marynarzy po kursie języka angielskiego.

Ceremonia przekazania kutrów odbyła się jeszcze we wrześniu 2018 roku w Baltimore przy udziale prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki. Jednak, jak pisaliśmy, sprawa ciągnęła się od 2014 roku, gdy dwie jednostki warte łącznie 50 mln dol. zostały Ukrainie podarowane. Pod koniec marca 2018 roku dziennikarze Radia Swoboda ujawnili, że ich przyjęcie jest opóźniane, ponieważ straci na tym budująca podobne jednostki kijowska stocznia Kuznia na Rybalskomu należąca do Petra Poroszenki i jego wspólnika Ihora Kononenki. Według dokumentów, brakowało tylko postanowienia ukraińskiego rządu zezwalającego ministerstwu obrony na wystąpienie do amerykańskich władz o transfer kutrów. Przez dłuższy czas takiej zgody nie wydano. Urzędnicy amerykańscy twierdzili, że opóźnienie wynika z opieszałości strony ukraińskiej. Prezydent Poroszenko bagatelizował te zarzuty i twierdził, że załatwiane są ostatnie formalności. Dziennikarze ujawnili ponadto, że kutry patrolowe produkowane przez zakład Poroszenki będą aż sześć razy droższe od amerykańskich, mając przy tym wyraźnie słabsze charakterystyki.

Kutry zostały nabyte przez Ukrainę w ramach programu Excess Defense Articles Petnagonu, czyli faktycznie nieodpłatnie. Zostały one wcześniej wycofane ze służby, z uwagi na wiek – zbudowano je w latach 80. XX wieku.. Jednostki tego typu są one uzbrojone w armatę automatyczną kal. 25 mm M242 Bushmaster, a także dwa lub cztery karabiny maszynowe Browning kal. 0.50 cala.

Kresy.pl / mil.in.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply