Media: Ukraina odbierze kutry patrolowe przekazane przez USA

Amerykanie przekażą Ukraińcom dwa kutry patrolowe klasy Island – podają ukraińskie media, powołując się na CNN. Chodzi o finalizację sprawy ciągnącej się od 2014 roku. Ukraina oczekuje też na dostawę pierwszej partii francuskich śmigłowców Airbus H-225.

Ceremonia przekazania okrętów ma odbyć się jutro, tj. w czwartek w Baltimore, z udziałem prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, a także wiceadmirała Straży Wybrzeża Stanów Zjednoczonych, Michaela McAllistera. Poinformowała o tym amerykańska stacja CNN.

Okręty „Drummond” i „Cushin” zostały nabyte w ramach programu Excess Defense Articles Petnagonu, czyli faktycznie nieodpłatnie. Zostały one wcześniej wycofane ze służby, z uwagi na wiek – zbudowano je w latach 80. XX wieku.. Jednostki tego typu są one uzbrojone w armatę automatyczną kal. 25 mm M242 Bushmaster, a także dwa lub cztery karabiny maszynowe Browning kal. 0.50 cala.

Media zaznaczają, że przekazanie kutrów patrolowych ma miejsce w czasie narastających w ostatnich tygodniach napięć na linii Kijów-Moskwa w związku z sytuacją na Morzu Azowskim. Ukraina i USA oskarżają Rosję o ingerowanie w swobodę żeglugi ukraińskich statków w tym rejonie. W wyniku aneksji Krymu Ukraina straciła około 80 proc. swojej floty wojennej. Odbudowując swoją marynarkę wojenną Ukraina tworzy flotę małych, ale mobilnych okrętów.

Przeczytaj: USA mogą dostarczyć Ukrainie rakiety przeciwokrętowe i kutry patrolowe

Sprawa amerykańskich kutrów dla ukraińskiej marynarki ciągnie się od 2014 roku, gdy dwie jednostki warte łącznie 50 mln dol. zostały Ukrainie podarowane. Strona ukraińska miała pokryć koszty transportu, szacowane na 10 mln dolarów. Oba kutry stoją jednak od tego czasu w porcie w Baltimore, a Ukraińcy nie spieszyli się z ich odebraniem.

Czytaj również: Amerykanie budują na Ukrainie bazę dla ukraińskiej floty [+FOTO]

Pod koniec marca br. dziennikarze Radia Swoboda ujawnili, że ich przyjęcie jest opóźniane, ponieważ straci na tym budująca podobne jednostki kijowska stocznia Kuznia na Rubalskomu należąca do Petra Poroszenki i jego wspólnika Ihora Kononenki. Według dokumentów, brakowało tylko postanowienia ukraińskiego rządu zezwalającego ministerstwu obrony na wystąpienie do amerykańskich władz o transfer kutrów. Przez dłuższy czas takiej zgody nie wydano. Urzędnicy amerykańscy twierdzili, że opóźnienie wynika z opieszałości strony ukraińskiej. Prezydent Poroszenko bagatelizował te zarzuty i twierdził, że załatwiane są ostatnie formalności. Dziennikarze ujawnili ponadto, że kutry patrolowe produkowane przez zakład Poroszenki będą aż sześć razy droższe od amerykańskich, mając przy tym wyraźnie słabsze charakterystyki.

Ponadto, szef MSW Ukrainy Arsen Awakow poinformował we wtorek, że do końca roku Ukraina ma otrzymać pierwsze cztery francuskie śmigłowce Airbus H-225. Trzy maszyny ewakuacyjno-ratownicze mają trafić do państwowych służb ratowniczych. Czwarty śmigłowiec otrzyma ukraińska gwardia narodowa.

W lipcu MSW Ukrainy i Airbus podpisały umowę na dostawę łącznie 55 śmigłowców H-225, H-145 i H-125. Łączna wartość umowy to 551 mln euro, z czego większość, bo 465 mln euro, zostaje pokryta z kredytu udzielonego przez francuski skarb państwa. Ukraińskie media podawały później, że ponad połowa śmigłowców to egzemplarze używane.

CNN / Unian / zaxid.net / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply