USA mogą dostarczyć Ukrainie rakiety przeciwokrętowe i kutry patrolowe

W ramach pomocy wojskowej dla Ukrainy, Amerykanie dostarczą ukraińskiej armii kutry patrolowe, a przypuszczalnie także rakietowe pociski przeciwokrętowe, żeby wzmocnić jej zdolności do odparcia możliwego ataku Rosji od strony morza – twierdzi amerykański ekspert.

Zdaniem czołowego eksperta American Foreign Policy Council, dra Stephena Blanka, byłego wykładowcy U.S. Army War College, Ukraina ma otwartą możliwość w kwestii otrzymania od Stanów Zjednoczonych broni śmiercionośnej, przy czym priorytet mają dostawy dla marynarki wojennej. Jak tłumaczy, jest to spowodowane zagrożeniem od strony Morza Azowskiego, a nawet Morza Czarnego, które zdaniem eksperta jest realne.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Zdaniem Blanka, wszystko wskazuje na to, że Rosja próbuje wpłynąć na kondycję gospodarczą Ukrainy. Przypuszcza też, że Moskwa może grozić Ukrainie blokadą morską portu w Odessie lub desantem na wybrzeżu Morza Azowskiego, żeby sprowokować ukraińską armię.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Odnosząc się do przyznanej Ukrainie, w ramach budżetu Pentagonu na 2019 rok, 250 mln dol. pomocy wojskowej Blank powiedział, że USA dostarczą Ukrainie kutry patrolowe do ochrony ukraińskiego wybrzeża. Z kolei kwestia dostaw rakiet przeciwokrętowych jest obecnie dyskutowana. Amerykański ekspert zaznaczył jednak, że Ukraina powinna dla własnego dobra kontynuować reformy, a nie starać się dobrze wyglądać dla Amerykanów. Dodaje, że zwiększa to szanse uniknięcia dużej wojny i przetrwania ukraińskiego państwa. Podsumowując podkreślił, że Ukraina powinna pilnie wzmocnić swoje zdolności obronne, szczególnie od strony morza.

Czytaj także: Media: Ukraina nie odebrała okrętów podarowanych przez USA, bo godzi to w interesy Poroszenki

Jak wynika z wcześniejszych informacji, Ukraina mogłaby otrzymać od USA łodzie patrolowe typu Island, pochodzące z drugiej połowy lat 80. i początku 90. XX wieku. Duża część z nich do tej pory służy w amerykańskiej straży przybrzeżnej.

Według agencji Reuters, Stany Zjednoczone ostrzega Rosję, by nie „nękała” statków płynących na Ukrainę . W ostatnich tygodniach Rosjanie uniemożliwili co najmniej 16 statkom handlowym dopłynięcie do ukraińskich portów. Departament Stanu w czwartek określił te działania mianem „nękania żeglugi międzynarodowej”, mających na celu destabilizację Ukrainy.

W połowie lipca br. prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powiedział, że nie wyklucza, iż Rosja może planować atak na ukraiński port w Mariupolu, a także operację wojskową na Morzu Azowskim. Zaznaczył, że rosyjska obecność na tym akwenie została znacząco wzmocniona. Mówił o tym obserwując międzynarodowe manewry Sea Breeze 2018 z udziałem państw członkowskich NATO, odbywające się w rejonie Odessy.

Czytaj również: Amerykanie budują na Ukrainie bazę dla ukraińskiej floty [+FOTO]

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

– Rosjanie zaczęli nielegalnie zatrzymywać i przeszukiwać statki na Morzu Azowskim, zarówno pod flagą Ukrainy, jak i innych krajów, które zmierzają do ukraińskich portów – powiedział Poroszenko.

Ukraiński wiceminister infrastruktury informował wówczas, że do tamtej pory Rosjanie zatrzymali w ten sposób już 148 statków. Jednostki te najczęściej płyną do portów w Mariupolu i Berdiańsku. Zdaniem Poroszenki, działania te mają na celu zablokowanie tych portów i eskalację napięcia, a być może także przygotowanie inwazji w rejonie Mariupola.

Jak informowaliśmy, 13 sierpnia br. prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał skonsolidowany projekt ustawy o budżecie departamentu obrony (NDAA) na rok budżetowy 2019. Przewiduje ona wyasygnowanie 250 mln dolarów na pomoc dla Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa. Odpowiednie zapisy poczyniono w maju br. Pomoc ma dotyczyć głównie cyberbezpieczeństwa, ale 50 mln dolarów powinno zostać przeznaczone bezpośrednio na broń śmiercionośną.

Unian / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz