Donald Trump podpisał ustawę o budżecie departamentu obrony USA na rok budżetowy 2019 w wysokości 716 mld dolarów, z czego 250 mln dol. ma zostać przeznaczone na pomoc dla Ukrainy ws. bezpieczeństwa, przy czym 50 mln na broń śmiercionośną.

W poniedziałek prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał skonsolidowany projekt ustawy o budżecie departamentu obrony (NDAA) na rok budżetowy 2019. Przewiduje ona wyasygnowanie 250 mln dolarów na pomoc dla Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa. Odpowiednie zapisy poczyniono w maju br. Pomoc ma dotyczyć głównie cyberbezpieczeństwa, ale 50 mln dolarów powinno zostać przeznaczone bezpośrednio na broń śmiercionośną.

„NDAA wzmocni starania Stanów Zjednoczonych na rzecz wzmocnienia obronności swoich europejskich partnerów, w tym 205 mln dolarów przeznaczonych na pomoc dla Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa” – poinformował w oficjalnym komunikacie prasowym Biały Dom, który już w końcu lipca, po zaakceptowaniu projektu ustawy przez Izbę Reprezentantów USA deklarował, że ją przyjmie.

Ustawa przewiduje budżet Pentagonu w wysokości 716 mld dolarów. W ustawie założono zwiększenie liczby regularnych żołnierzy amerykańskich różnych formacji łącznie o 15,6 tys. ludzi. Docelowo w 2019 roku U.S. Army (siły lądowe) ma liczyć 487,5 tys. regularnych żołnierzy, marynarka wojenna U.S. Navy – 335,4 tys., Korpus Marines – 186,1 tys., a siły powietrzne U.S. Air Force – 329,1 tys. Ponadto, 7,6 mld dol. ma zostać przeznaczone na zamówienie 77 myśliwców F-35, a 24,1 mld dolarów na sfinansowanie budowy 13 nowych okrętów wojennych i przyspieszenie finansowania kilku kolejnych w przyszłości.

W ustawie o budżecie Pentagonu zapisano też wsparcie dla Izraela w wysokości 500 mln dol. na wspólne opracowanie i produkcję systemów obrony rakietowej. 850 mln dola. Przeznaczono na szkolenie i wyposażenie rządowych sił irackich (Iraqi Security Forces) w ramach walki z ISIS.

Jak pisaliśmy, komisja sił zbrojnych zaproponowała zapisanie w ustawie National Defense Appropriations Act (NDAA) na rok budżetowy 2019, która reguluje budżet Pentagonu, 250 milionów dolarów na pomoc w zakresie bezpieczeństwa i wsparcia wywiadowczego dla Ukrainy. Według tego dokumentu 50 mln dolarów z tej kwoty byłoby przeznaczone na dostarczenie rządowi Ukrainy „śmiercionośnej broni defensywnej”.

Przypomnijmy, że w ramach tegorocznej pomocy na Ukrainę trafił system przeciwpancerny Javelin o wartości 47 mln dolarów. Jest to 37 wyrzutni i 210 pocisków. W maju pierwsze ćwiczenia z użyciem tej broni odbyły się na jednym z ukraińskich poligonów w obecności prezydenta Ukrainy i zwierzchnika jej sił zbrojnych Petra Poroszenki.

whitehouse.gov / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. lp
    lp :

    Nasz “najważniejszy sojusznik” systematycznie dozbraja naszego wroga, który wnet może zwrócić się przeciwko nam – wszak Polska wg banderowców wciąż okupuje ukraińskie ziemie z Krakowem włącznie. O dozbrojeniu swoich podnóżków znad Wisły zapomnieli – po co wydawać dolary na coś za co pisiate zaprzańce chętnie przepłacą prosząc się jeszcze pokornie o to?!