Choć budżet Pentagonu na rok budżetowy 2019, zakładający przeznaczenie 250 mln dol. na pomoc dla Ukrainy ws. bezpieczeństwa, w tym 50 mln dol. na broń śmiercionośną, wymaga jeszcze akceptacji Senatu, Biały Dom już sygnalizuje, że projekt przyjmie.

W czwartek Izba Reprezentantów, niższa izba amerykańskiego Kongresu, przyjęła skonsolidowany projekt ustawy o budżecie departamentu obrony na rok budżetowy 2019. Przewiduje ona wyasygnowanie 250 mln dolarów na pomoc dla Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa. Odpowiednie zapisy poczyniono w maju br. Pomoc ma dotyczyć głównie cyberbezpieczeństwa, ale 50 mln dolarów powinno zostać przeznaczone bezpośrednio na broń śmiercionośną. Ustawa trafi teraz do Senatu USA. Jeśli zostanie przyjęta, trafi do podpisu prezydenta.

Biały Dom już teraz wyraził swoje poparcie dla projektu budżetu Pentagonu, w wysokości 717 mld dolarów. Stanowisko administracji prezydenta Donalda Trumpa wyraziła w tym względzie rzeczniczka Białego Domu, Sarah Huckabee Sanders.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, komisja sił zbrojnych zaproponowała zapisanie w ustawie National Defense Appropriations Act (NDAA) na rok budżetowy 2019, która reguluje budżet Pentagonu, 250 milionów dolarów na pomoc w zakresie bezpieczeństwa i wsparcia wywiadowczego dla Ukrainy. Według tego dokumentu 50 mln dolarów z tej kwoty byłoby przeznaczone na dostarczenie rządowi Ukrainy „śmiercionośnej broni defensywnej”. Senat USA zapisał w budżecie Pentagonu na pomoc dla Ukrainy kwotę o 50 mln dolarów mniejszą niż wcześniej Izba Reprezentantów. Teraz obie wersje zostały ujednolicone i są procedowane w kolejnych izbach jako jeden dokument.

Przypomnijmy, że w ramach tegorocznej pomocy na Ukrainę trafił system przeciwpancerny Javelin o wartości 47 mln dolarów. Jest to 37 wyrzutni i 210 pocisków. W maju pierwsze ćwiczenia z użyciem tej broni odbyły się na jednym z ukraińskich poligonów w obecności prezydenta Ukrainy i zwierzchnika jej sił zbrojnych Petra Poroszenki.

Tydzień temu podawaliśmy, że Departament Obrony USA podjął decyzję o przekazaniu Ukrainie 200 mln dolarów na wsparcie jej bezpieczeństwa i obronności. O sprawie informowała Ambasada Ukrainy w Waszyngtonie, zaznaczając, że jest to dowód na wsparcie ze strony USA. Miało to miejsce niedługo po tym, gdy pojawiły się głosy sugerujące, że podczas szczytu w Helsinkach Trump „sprzedał” Ukrainę Putinowi.

voanews.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz