Na Ukrainie wystrzelono pierwszą rakietę Javelin [+VIDEO]

W obecności prezydenta Ukrainy na jednym z ukraińskich poligonów odbyły się ćwiczenia systemu przeciwpancernego Javelin.

We wtorek ukraińscy żołnierze po raz pierwszy użyli na Ukrainie przeciwpancernego systemu Javelin, który w kwietniu br. trafił do tego kraju z USA. Ćwiczenia z użyciem nowej broni odbyły się na jednym z ukraińskich poligonów w obecności prezydenta Ukrainy i zwierzchnika jej sił zbrojnych Petra Poroszenki, który o tym fakcie poinformował w mediach społecznościowych.

Nareszcie ten dzień nastał! Dzisiaj po raz pierwszy na Ukrainie wystrzelono z systemu rakietowego Javelin. – napisał Poroszenko na Facebooku dołączając film mający pokazywać wystrzelenie pierwszej rakiety. Widać na nim, jak rakieta trafia w cel wywołując oklaski obserwatorów ćwiczeń.

Ukraiński prezydent podkreślał, że Javeliny są bronią defensywną, która zostanie użyta wyłącznie w przypadku „ataku Federacji Rosyjskiej na pozycje ukraińskich wojsk”. Zapewnił, że ukraińscy żołnierze przeszli odpowiednie szkolenia pozwalające na wykorzystanie Javelinów.

Jak napisano na stronie internetowej prezydenta Ukrainy, Poroszence zaprezentowano ćwiczebny ostrzał naziemnych celów, podczas którego „wszystkie cele zostały trafione”. Oprócz systemu Javelin użyto także ukraińskich systemów przeciwpancernych, w tym systemu Stuhna. Nie podano, na jakim poligonie odbyły się dzisiejsze ćwiczenia.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że według ukraińskiego ministerstwa obrony już od 2. maja br. ukraińska armia przystąpiła do „praktycznych przygotowań do użycia systemu Javelin”.

O tym, że Stany Zjednoczone zamierzają dostarczyć Ukrainie tzw. śmiercionośną broń defensywną, w tym także system Javelin, powiadomiono w grudniu ub. roku. Stacja ABC podawała wówczas, że w ramach pakietu o wartości 47 mln dol. na Ukrainę miałoby trafić 35 wyrzutni systemów przeciwpancernych wraz z 210 pociskami. Ostatnie informacje mówią o 37 wyrzutniach.

W połowie stycznia ukraińska armia rozpoczęła szkolenie operatorów systemów przeciwpancernych Javelin w Narodowej Akademii Wojskowej Hetmana Petra Sahajdacznego. Po intensywnym kursie języka angielskiego, wybrane osoby miały zostać wysłane na specjalistyczne szkolenie za granicę.

Pod koniec kwietnia br. prezydent Poroszenko potwierdził, że system Javelin został już przekazany Ukrainie przez USA.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz