Ukraińscy żołnierze w środę przejdą od teoretycznych do praktycznych przygotowań do używania systemu przeciwpancernego Javelin.

Minister obrony Ukrainy Stepan Połtorak podziękował w poniedziałek prezydentom Ukrainy i USA za działania, w wyniku których ukraińskie siły zbrojne otrzymały amerykański system przeciwpancerny Javelin. W komunikacie zamieszczonym na stronie ukraińskiego ministerstwa obrony poinformowano także, że od 2. maja ukraińscy żołnierze przystąpią do ćwiczeń praktycznych z użyciem uzyskanej broni.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2037.49 PLN    (9.26%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jestem wdzięczny prezydentowi Ukrainy Petrowi Poroszence za tytaniczne wysiłki dla otrzymania przeciwpancernych kompleksów Javelin oraz prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi za pozytywną decyzję, która pozwoliła znacznie zwiększyć zdolność obronną Ukrainy i zapewnić ukraińskim żołnierzom nowoczesną broń! – napisał Połtorak. – Ta decyzja da możliwość przejścia od teoretycznych do praktycznych przygotowań do użycia systemu Javelin, które rozpoczną się 2. maja na bazie centrów szkoleniowych Sił Zbrojnych Ukrainy, oraz [da możliwość] stworzenia potężnych przeciwpancernych rezerw. – dodał ukraiński minister.

Jak pisze PAP, wczoraj prezydent Poroszenko potwierdził, że system Javelin został już przekazany Ukrainie przez USA. Jako pierwsze o tym fakcie powiadomiło radio RFE/RL w oparciu o informacje uzyskane w Departamencie Stanu USA.

Stany Zjednoczone w grudniu ub. roku ogłosiły, że zamierzają dostarczyć Ukrainie tzw. śmiercionośną broń defensywną, w tym także system Javelin. ABC podawała wówczas, że w ramach pakietu o wartości 47 mln dol. na Ukrainę miałoby trafić 35 wyrzutni systemów przeciwpancernych wraz z 210 pociskami. Ostatnie informacje mówią o 37 wyrzutniach.

Zarówno amerykańscy jak i ukraińscy urzędnicy uważają, że znaczenie pozyskania takiej broni nie polega na odsuwaniu sił separatystów, ale wzmocnieniu nacisku dyplomatycznego w celu zakończenia konfliktu na Ukrainie.

W połowie stycznia ukraińska armia rozpoczęła szkolenie operatorów systemów przeciwpancernych Javelin w Narodowej Akademii Wojskowej Hetmana Petra Sahajdacznego. Po intensywnym kursie języka angielskiego, wybrane osoby miały zostać wysłane na specjalistyczne szkolenie za granicę.

Kresy.pl / PAP

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. milon
    milon :

    Putin się z tych javelin śmieje USA sprzedało Ukrainie swoją broń w nic nieznaczacej ilości bo zbieraninie nieudaczników zwanej armią Ukrainy na pewno taką małą ilość nie pomoże a może tylko zaszkodzić. Do tego Europa ratuje nożyczkami i dotacjami upadjacy i bankrutujacy kraj a oni za tą kasę wspierają przemysł zbrojeniowy USA po prostu ręce złamać powinni się zastanowić dlaczego Europa na to pozwala