Amerykańscy kongresmeni zamierzają wesprzeć ukraińską obronność kwotą ćwierć miliarda dolarów. W roku ubiegłym proponowali kwotę o 100 mln dolarów mniejszą.

Komisja sił zbrojnych amerykańskiej Izby Reprezentantów zaproponowała zapisanie w ustawie National Defense Appropriations Act (NDAA) na rok budżetowy 2019, która reguluje budżet Pentagonu, 250 milionów dolarów na pomoc w zakresie bezpieczeństwa i wsparcia wywiadowczego dla Ukrainy. – podaje ukraińska gazeta Kyiv Post.

Według dokumentu przedstawionego w poniedziałek przez przewodniczącego komisji Maca Thornberry’ego 50 mln dolarów z tej kwoty byłoby przeznaczone na dostarczenie rządowi Ukrainy „śmiercionośnej broni defensywnej”.

Kyiv Post przypomniał, że w ubiegłym roku kongresmeni zaproponowali na pomoc dla Ukrainy kwotę mniejszą o 100 milionów dolarów. Jednak podpisując w grudniu 2017 roku ustawę NDAA Donald Trump zaakceptował sumę 350 mln dolarów na wsparcie obronności Ukrainy.

Przypomnijmy, że w ramach tegorocznej pomocy na Ukrainę trafił system przeciwpancerny Javelin o wartości 47 mln dolarów. Mowa o 37 wyrzutniach i 210 pociskach. Pod koniec kwietnia br. dostarczenie Javelinów potwierdził Departament Stanu USA a później prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Nie podano jednak, kiedy system trafił na Ukrainę, czy wszystkie obiecane wyrzutnie i pociski zostały dostarczone i gdzie są składowane. Ukraińskie ministerstwo obrony poinformowało, że od 2. maja ukraińscy żołnierze przystępują do ćwiczeń praktycznych z użyciem uzyskanej broni.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: NYT: aby dostać Javeliny, Ukraina „zamroziła” śledztwa ws. byłego współpracownika Trumpa

Kresy.pl / Kyiv Post
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz