Amerykańscy kongresmeni zamierzają wesprzeć ukraińską obronność kwotą ćwierć miliarda dolarów. W roku ubiegłym proponowali kwotę o 100 mln dolarów mniejszą.

Komisja sił zbrojnych amerykańskiej Izby Reprezentantów zaproponowała zapisanie w ustawie National Defense Appropriations Act (NDAA) na rok budżetowy 2019, która reguluje budżet Pentagonu, 250 milionów dolarów na pomoc w zakresie bezpieczeństwa i wsparcia wywiadowczego dla Ukrainy. – podaje ukraińska gazeta Kyiv Post.Według dokumentu przedstawionego w poniedziałek przez przewodniczącego komisji Maca Thornberry’ego 50 mln dolarów z tej kwoty byłoby przeznaczone na dostarczenie rządowi Ukrainy „śmiercionośnej broni defensywnej”.

Kyiv Post przypomniał, że w ubiegłym roku kongresmeni zaproponowali na pomoc dla Ukrainy kwotę mniejszą o 100 milionów dolarów. Jednak podpisując w grudniu 2017 roku ustawę NDAA Donald Trump zaakceptował sumę 350 mln dolarów na wsparcie obronności Ukrainy.

Przypomnijmy, że w ramach tegorocznej pomocy na Ukrainę trafił system przeciwpancerny Javelin o wartości 47 mln dolarów. Mowa o 37 wyrzutniach i 210 pociskach. Pod koniec kwietnia br. dostarczenie Javelinów potwierdził Departament Stanu USA a później prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Nie podano jednak, kiedy system trafił na Ukrainę, czy wszystkie obiecane wyrzutnie i pociski zostały dostarczone i gdzie są składowane. Ukraińskie ministerstwo obrony poinformowało, że od 2. maja ukraińscy żołnierze przystępują do ćwiczeń praktycznych z użyciem uzyskanej broni.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: NYT: aby dostać Javeliny, Ukraina „zamroziła” śledztwa ws. byłego współpracownika Trumpa

Kresy.pl / Kyiv Post

Reklama

Tagi: , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz