Prokurator generalny Ukrainy Jurij Łucenko zawiesił cztery śledztwa toczone w sprawie finansowania byłego szefa kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa Paula Manaforta przez poprzednie ukraińskie władze. Dziennik New York Times uważa, że decyzje o zawieszeniu śledztw podjęto, by przypodobać się gospodarzowi Białego Domu, od którego decyzji zależało, czy system przeciwpancerny Javelin trafi na Ukrainę.

Jak zauważył w środę NYT, decyzja o zamrożeniu czterech śledztw w sprawie wypłat otrzymywanych przez Manaforta od otoczenia byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, zapadła w trakcie procesu decyzyjnego o przekazaniu Ukrainie przez USA wyrzutni i pocisków przeciwpancernych Javelin. Departament Stanu USA wydał licencję na eksport Javelinów 22. grudnia 2017 roku a Pentagon zaaprobował ich sprzedaż 2. marca br., natomiast zawieszenie ukraińskich śledztw nastąpiło na początku kwietnia br. Pod koniec kwietnia ogłoszono, że Javeliny są już na Ukrainie.

Amerykański dziennik jest zdania, że zawieszenie ukraińskich śledztw zablokuje perspektywy współpracy pomiędzy ukraińskimi śledczymi a specjalnym prokuratorem Robertem Muellerem, który bada domniemane ingerencje Rosji podczas wyborów prezydenckich w USA w 2016 roku, w tym pranie pieniędzy przez Manaforta. Jak pisze NYT, innym posunięciem ukraińskich władz, które może utrudnić pracę Muellerowi, jest umożliwienie ucieczki do Rosji jednemu z potencjalnych świadków możliwych związków kampanii Trumpa z Rosją.

PRZECZYTAJ: Russiagate przekształca się w Ukrainegate? Paul Manafort oskarżony

Gazeta cytuje ukraińskiego deputowanego Wołodymyra Ariewa, który jest zdania, że ukraińskim władzom zależało na „ukręceniu” niewygodnych śledztw. „W każdy możliwy sposób będziemy unikać denerwowania wysokich amerykańskich urzędników” – mówił Ariew. – „Nie wolno nam zepsuć relacji z [amerykańską] administracją” – dodawał w wywiadzie.

PRZECZYTAJ: Szef kampanii Trumpa rezygnuje. Obciążające go dokumenty zdobyto podczas Majdanu

Inny ukraiński polityk, były zastępca prokuratora generalnego Dawid Sakwarelidze nie wierzy jednak, by zawieszenie śledztw było efektem jakiejś zmowy. Jego zdaniem Ukraińcy z własnej inicjatywy „zamrozili” śledztwa, by uniknąć gniewu Trumpa, który od dawna krytykuje działania prokuratora Muellera.

PRZECZYTAJ: Russiagate i Ukraina – jak śledztwo Muellera zwiększa ryzyko wojny

„Czy możecie sobie wyobrazić, że Trump pisze na Twitterze, +USA nie będą wspierać żadnych skorumpowanych postsowieckich przywódców, w tym tych na Ukrainie+?” – powiedział Sakwarelidze dodając, że oznaczałoby to „koniec” takiego ukraińskiego przywódcy.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraiński minister spraw wewnętrznych kasuje posty na Facebooku atakujące Trumpa

Kresy.pl / NYT

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. zefir
    zefir :

    Nie udawajmy banderowskich sklerotyków przywódców tej zapominalskiej morderczej,faszystowskiej krainy,którzy w czasie kampanii prezydenckiej Trumpa wieszali na nim wszelkie możliwe psy,wydumane zło,broniąc kandydatury Hilary.Teraz banderowcy jak tylko mogą zgrywają rolę skundlonych,zamrażając wszelkie śledztwa,odcinając się od prokuratora Muellera,by tylko uniknąć gniewu Trumpa-ten fałsz im się udaje.