Prezydent USA Donald Trump skrytykował sposób działania Światowej Organizacji Handlu i zagroził, że jeśli ta organizacja się nie zreformuje, to wyprowadzi z niej Stany Zjednoczone.

W czwartek w wywiadzie dla Bloomberg News, prezydent USA Donald Trump zagroził wycofaniem Stanów Zjednoczonych ze Światowej Organizacji Handlu (WTO), jeśli organizacja ta się nie zreformuje i nie zacznie lepiej traktować USA.

– Jeśli się nie poprawią, to wycofam [USA] z WTO – powiedział Trump, cytowany przez Bloomberg. Jego zdaniem, porozumienie ustanawiające tę organizację „było najgorszym porozumieniem handlowym, jakie kiedykolwiek zawarto”.

Trump w wywiadzie twierdził, że Stany Zjednoczone są traktowane niesprawiedliwie w globalnym handlu i obwiniał WTO, która jego zdaniem dopuściła do takiej sytuacji. Ostrzegł także, że może podjąć działania przeciwko tej organizacji. Nie określił jednak, w jakiej formie miałoby się to odbyć.

Według agencji Bloomberg, Trump „wziął na cel kamień węgielny międzynarodowego systemu handlowego”, a możliwe wyjście USA z WTO miało daleko bardziej znaczący wpływ na światową gospodarkę, niż obecna wojna celna Stanów Zjednoczonych z Chinami. Z kolei agencja Reuters podkreśla, że takie posunięcie mogłoby podważyć jedną z podstaw współczesnego globalnego systemu handlu, w tworzeniu którego USA odegrało bardzo dużą rolę.

Podobne opinie Trump wygłaszał już wcześniej. Pod koniec czerwca informowaliśmy, że według amerykańskiego portalu Axios, amerykański prezydent wielokrotnie mówił o planach wystąpienia USA ze Światowej Organizacji Handlu, m.in. w rozmowach ze swoimi doradcami. Miał często mówić im, że nie wie, dlaczego USA są w WTO, która została „zaprojektowana przez resztę świata, by rolować Stany Zjednoczone”. W reakcji na to minister finansów USA Steven Mnuchin łagodził sytuację twierdząc, że doniesienia na ten temat to przesada, a Trump po prostu wyraża swoje zastrzeżenia co do sposobu działania WTO. Prezydent USA wyrażał jednak analogiczne opinie w wywiadzie z początku lipca.

WTO została powołana w 1994 roku, a do jej głównych zadań należy liberalizacja międzynarodowego handlu dobrami i usługami, prowadzenie polityki inwestycyjnej wspierającej handel, rozstrzyganie sporów dotyczących wymiany handlowej oraz przestrzegania praw własności intelektualnej.

bloomberg.com/ RIRM / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply