Prezydent USA Donald Trump skrytykował sposób działania Światowej Organizacji Handlu i zagroził, że jeśli ta organizacja się nie zreformuje, to wyprowadzi z niej Stany Zjednoczone.

W czwartek w wywiadzie dla Bloomberg News, prezydent USA Donald Trump zagroził wycofaniem Stanów Zjednoczonych ze Światowej Organizacji Handlu (WTO), jeśli organizacja ta się nie zreformuje i nie zacznie lepiej traktować USA.

– Jeśli się nie poprawią, to wycofam [USA] z WTO – powiedział Trump, cytowany przez Bloomberg. Jego zdaniem, porozumienie ustanawiające tę organizację „było najgorszym porozumieniem handlowym, jakie kiedykolwiek zawarto”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Trump w wywiadzie twierdził, że Stany Zjednoczone są traktowane niesprawiedliwie w globalnym handlu i obwiniał WTO, która jego zdaniem dopuściła do takiej sytuacji. Ostrzegł także, że może podjąć działania przeciwko tej organizacji. Nie określił jednak, w jakiej formie miałoby się to odbyć.

Według agencji Bloomberg, Trump „wziął na cel kamień węgielny międzynarodowego systemu handlowego”, a możliwe wyjście USA z WTO miało daleko bardziej znaczący wpływ na światową gospodarkę, niż obecna wojna celna Stanów Zjednoczonych z Chinami. Z kolei agencja Reuters podkreśla, że takie posunięcie mogłoby podważyć jedną z podstaw współczesnego globalnego systemu handlu, w tworzeniu którego USA odegrało bardzo dużą rolę.

Podobne opinie Trump wygłaszał już wcześniej. Pod koniec czerwca informowaliśmy, że według amerykańskiego portalu Axios, amerykański prezydent wielokrotnie mówił o planach wystąpienia USA ze Światowej Organizacji Handlu, m.in. w rozmowach ze swoimi doradcami. Miał często mówić im, że nie wie, dlaczego USA są w WTO, która została „zaprojektowana przez resztę świata, by rolować Stany Zjednoczone”. W reakcji na to minister finansów USA Steven Mnuchin łagodził sytuację twierdząc, że doniesienia na ten temat to przesada, a Trump po prostu wyraża swoje zastrzeżenia co do sposobu działania WTO. Prezydent USA wyrażał jednak analogiczne opinie w wywiadzie z początku lipca.

WTO została powołana w 1994 roku, a do jej głównych zadań należy liberalizacja międzynarodowego handlu dobrami i usługami, prowadzenie polityki inwestycyjnej wspierającej handel, rozstrzyganie sporów dotyczących wymiany handlowej oraz przestrzegania praw własności intelektualnej.

bloomberg.com/ RIRM / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz